Wrzesień: epidemia zwichnięć i urazów u dzieci – ubezpieczyciele notują o 25% więcej szkód ze szkolnego NNW

  • Ponad 60% szkód, jakie rodzice zgłaszają z tzw. szkolnego NNW to różne urazy – zwichnięcia, złamania, skręcenia, urazy ścięgien, mięśni.
  • W przypadku niektórych ubezpieczycieli obowiązuje szybka ścieżka rozpatrywania wniosku, a wypłata w 95% przypadków następuje już po 3 dniach.
  • Polisa NNW chroni dzieci przez cały rok, ale najwięcej szkód urazowych rodzice zgłaszają zaraz po wakacjach – we wrześniu jest ich o ok. 25% -30% więcej niż w innych miesiącach.

Około 3,5 mln dzieci będzie w tym roku miało ubezpieczenie NNW – tzw. szkolne (ochrona ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków). Wg szacunkowych danych to nieco mniej niż 80% z 4,66 mln uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę. Chociaż takie zabezpieczenie nie jest obowiązkowe, szeroka dostępność polis i ich coraz lepsze dopasowanie do aktywności i zagrożeń czekających na dzieci i młodzież powodują dużą popularność takiej ochrony. Polisa działa 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, czyli także poza szkołą, w drodze do niej, w domu, na zajęciach pozalekcyjnych czy podczas zabawy na podwórku lub boisku.

Najczęstsze przypadki wniosków o wypłatę odszkodowania z NNW dzieci wynikają z wszelkiego rodzaju urazów. To zwichnięcia, złamania, skręcenia, urazy ścięgien czy mięśni. W naszym przypadku odpowiadają za ponad 60% roszczeń. Takie rany czy kontuzje mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie – latem na rowerze, w szkole na przerwie czy na treningu bądź w domu. Drugą największą grupą zgłaszanych roszczeń są pobyty w szpitalu, które stanowią 30% przypadków – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek, kierowniczka Biura Likwidacji Szkód Osobowych i Odpowiedzialności Cywilnej z TUZ Ubezpieczenia.

Wnioski o odszkodowanie związane z pobytem w szpitalu wynikają zarówno z urazów jak i stanów chorobowych. Do ubezpieczyciela zgłaszane są m.in. bardzo poważne zachorowania np. sepsa, zapalenie opon rdzeniowo- mózgowych, nowotwory złośliwe, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane.

W wielu przypadkach pieniądze są wypłacane w 3 dni

Zebranie dokumentacji potrzebnej do wypłaty odszkodowania jest dosyć proste. Wystarczy fotografia lub skan dokumentu medycznego z udzielenia pierwszej pomocy (np. karta SOR), karta informacyjna ze szpitala lub dokumentacja z rehabilitacji, jeśli taka była przeprowadzana. Przy zwrocie kosztów leczenia potrzebne są skany imiennych faktur. Po wypełnieniu wniosku o odszkodowanie należy go przesłać do ubezpieczyciela pocztą tradycyjną lub za pomocą formularza online. Nawet jeśli część rodziców zwleka ze złożeniem wniosku o odszkodowanie, kiedy już to zrobią, pieniądze chcieliby mieć jak najszybciej.

Średni czas likwidacji szkody z NNW dzieci (czyli wypłaty przyznanego odszkodowania), to w naszym przypadku 3 dni od momentu zgłoszenia. 95% zaakceptowanych wniosków realizujemy w takim terminie. Nie jest to jednak standard rynkowy, w niektórych TU trwa to dłużej. W szkodach złożonych, tam, gdzie wymagana jest pełna dokumentacja z leczenia, ten czas się wydłuża. W niektórych sytuacjach jest to konieczne ze względu na potrzebę zebrania pełnej dokumentacji po leczeniu, co może wpłynąć wypłatę większego świadczenia – mówi Elżbieta Woźniak- Sitek z TUZ Ubezpieczenia.

We wrześniu najwięcej zgłoszeń szkód i wypłat odszkodowania

Chociaż polisa działa cały rok, a ochronę można wykupić w dowolnym momencie, to dane wskazują, że nie warto z tym zwlekać. Wg TUZ Ubezpieczenia najwięcej szkód jest zgłaszanych we wrześniu, po wakacjach, a w dalszej części roku po feriach. Na wrześniowy szczyt z pewnością wpływ ma powrót do szkoły i start zajęć pozalekcyjnych. Równocześnie dobra pogoda sprawia, że dzieci korzystają z możliwości jakie daje boisko czy podwórko.

We wrześniu rodzice zgłaszają o ok 25% -30% więcej szkód niż w innych miesiącach. Jedną z przyczyn takiej zwiększonej liczby wniosków może być opóźnienie w zgłoszeniach urazów, które miały miejsce latem. Żeby skorzystać ze świadczenia oraz odszkodowania z polisy NNW po zdarzeniach powodujących m.in. urazy u dzieci, rodzice mają nawet 3 lata, choć najlepiej zrobić to w ciągu tygodnia. Zdajemy sobie sprawę, że czas wakacji może opóźnić występowanie z roszczeniami, bowiem jest to czas na odpoczynek i wiele osób jest na urlopach, wyjazdach z pociechami. We wrześniu, po powrocie z wakacji łatwiej też zapewne zebrać potrzebne dokumenty – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek z TUZ Ubezpieczenia.

Zwiększona liczba zgłaszanych we wrześniu szkód dotyczy przede wszystkim tych urazowych, natomiast w tych wynikając ze stanów chorobowych i związanych z nim pobytów w szpitalu najwięcej jest w okresie jesienno-zimowym i na początku wiosny.

W jakich sytuacjach można skorzystać z NNW dzieci?

Wypłata odszkodowania ma miejsce po zwichnięciach, skręceniach, złamaniach w tym także leczeniu stomatologicznym o ile wynikało z wypadku. Coraz więcej ubezpieczycieli uwzględnia w polisie użądlenia, ugryzienia, ukąszenia (także jeśli dojdzie do zakażenia boreliozą), jak również oparzenia. Polisa zadziała także w przypadku zatrucia pokarmowego lub porażenia prądem. Po odszkodowania zgłaszają się również rodzice dzieci po różnego rodzaju operacjach, leczeniu w tym rehabilitacji. Z polisy można też uzyskać zwrot kosztów nabycia wyrobów medycznych czy zakupu, naprawy czy wypożyczenia przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.

– W naszym przypadku zapewniana jest też druga opinia medyczna, której celem jest weryfikacja diagnozy medycznej i planu leczenia. Przygotowuje ją renomowany ekspert medyczny, także zagraniczny w przypadku potrzeby zwrócenia się do takiego. Choroby objęte zakresem takiej opinii to m.in. ciężkie oparzenia, śpiączka, utrata mowy, słuchu, wzroku, nowotwory złośliwe, guzy mózgu, przeszczepy narządów, Sepsa, przewlekła niewydolność nerek czy padaczka – mówi Anna Kaniewska, menedżerka ds. Ubezpieczeń Osobowych z TUZ Ubezpieczenia.

Pomimo potocznej nazwy – NNW szkolne, taka ochrona dostępna jest też dla przedszkolaków, a nawet dzieci uczęszczających do żłobka – od 6 miesiąca życia. Składka roczna za takie NNW zaczyna się od 29 złotych, a w przypadku wyższych sum ubezpieczenia, dochodzących do 100 tys. złotych, składka rośnie do ok. 250 zł.