Trzecia inwestycja wodorowa Axpo – 350 ton zielonego paliwa rocznie

Grupa Axpo poszerza swoje doświadczenie i razem z Rhiienergie buduje instalację do produkcji wodoru przy elektrowni wodnej Reichenau w Domat/Ems (Szwajcaria). Połączenie obiektów pozwoli na wyprodukowanie wodoru nieobciążonego dodatkowymi emisjami dwutlenku węgla. Nowy obiekt rozpocznie pracę jeszcze jesienią tego roku i będzie wytwarzać około 350 ton zielonego wodoru rocznie.

Z początkiem roku Axpo i Rhiienergie rozpoczęły budowę instalacji do produkcji wodoru o mocy 2,5 MW w Domat/Ems we wschodniej części Szwajcarii. Wejdzie ona w skład szwajcarskiej elektrowni wodnej Reichenau, w której Axpo posiada większościowy udział. Dzięki połączeniu obiektów i użyciu energii wodnej, produkcja wodoru nie będzie generowała emisji CO2. Instalacja pozwoli na produkcję blisko 350 ton paliwa rocznie. Ekologiczny wodór będzie dostarczany bezpośrednio z zakładu produkcyjnego do stacji tankowania. Może również przyczynić się do dekarbonizacji działalności przemysłowej. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na jesień 2023 roku. Axpo i Rhiienergie wspólnie inwestują w projekt ponad osiem milionów franków szwajcarskich.

Rozwój technologii wodorowej jest jednym z celów strategicznych Grupy Axpo, która dynamicznie poszerza swoje doświadczenie w tym obszarze. Najnowsza inwestycja Reichenau to już trzeci obiekt wodorowy budowany przez Grupę. Pierwszą instalację Axpo uruchomiło jesienią 2022 roku przy elektrowni wodnej na Renie w Eglisau-Glattfelden. Jej moc i możliwości produkcyjne odpowiadają projektowi realizowanemu w Domat/Ems. Druga instalacja powstaje przy elektrowni przepływowej Axpo w Brugg. Ma być znacznie większa niż pozostałe dwie (o mocy 15 MW), co umożliwi roczną produkcję ekologicznego paliwa na poziomie 2000 ton. W nadchodzących latach Grupa Axpo planuje dalsze inwestycje wodorowe.

Potencjał wykorzystania wodoru

Wodór produkowany przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych (tzw. „zielony”) jest uważany za filar transformacji energetycznej. W przypadku elektrowni wodnych powstaje w procesie elektrolizy, czyli „rozłożenia” wody na wodór i tlen, za pośrednictwem energii elektrycznej. Ma wiele zastosowań. Obecnie wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle chemicznym do produkcji nawozów azotowych oraz paliw syntetycznych. Może być używany w motoryzacji, logistyce, transporcie publicznym. Ponadto wodór ma zastosowanie w niskoemisyjnej produkcji stali i obróbce metali. Wprowadza się go w proces wytwarzania cementu, szkła i ceramiki. Wodór w ogniwach paliwowych mógłby być wykorzystywany także w celach grzewczych lub – obok akumulatorów i metanu – służyć jako technologia długoterminowego magazynowania, co zapewniłoby całoroczną dostawę energii z odnawialnych źródeł.

Axpo – siła innowacji

O Axpo

Grupa Axpo kieruje się jednym celem – zapewnić zrównoważoną przyszłość poprzez innowacyjne rozwiązania energetyczne. Jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz odbioru energii słonecznej i wiatrowej. Ponad 6 tysięcy pracowników Grupy łączy doświadczenie i wiedzę, których kieruje pasja do innowacji, współpracy i realnej zmiany na lepsze. Axpo opracowuje dla swoich klientów innowacyjne rozwiązania energetyczne w oparciu o najnowocześniejsze technologie już w ponad 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.