Rusza sezon narciarski. Leczenie za granicą będzie bardzo drogie, pomoże polisa turystyczna

 • W sezonie narciarskim 57 proc. zgłoszeń wypadków polskich turystów ma miejsce we Włoszech i Austrii. Najczęściej dotyczą urazów kolan i stawu skokowego.
 • Karta EKUZ nie ochroni przed wszystkimi kosztami leczenia za granicą, stąd nawet NFZ zaleca dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
 • Koszt 4-dniowej hospitalizacji i operacji kości udowej w Austrii to dzisiaj ok. 11 tys. euro.
 • Nawet 23 tys. euro może kosztować transport medyczny poszkodowanego z Włoch do kraju.
 • Turyści powinni też pamiętać o polisie OC na wypadek wyrządzenia szkód innym. Uchroni to przed wysokimi odszkodowaniami, które musieliby opłacić z własnej kieszeni.

Kolana i kostki najbardziej zagrożone. Szczególnie we Włoszech i Austrii.

Rusza kolejny sezon narciarki, w którego czasie zagraniczne stoki znowu zapełnią się turystami z Polski. Nawet kilkudniowy wyjazd w góry niesie jednak ze sobą ryzyko wypadków i kontuzji. Szczególnie narażeni są ci, którzy po dłuższej przerwie lub nieprzygotowani wychodzą na stok albo dopiero zaczynają uczyć się jazdy na nartach, czy snowboardzie. Również osobom z dużym doświadczeniem mogą przydarzyć się nieszczęścia spowodowane pogorszeniem stanu zdrowia, warunkami pogodowymi, czy zachowaniem innych bez względu na to, gdzie zdecydowali się spędzić swój wypoczynek.

Pomimo dobrej infrastruktury i obowiązujących zasad bezpieczeństwa największa liczba wypadków zdarza się w najpopularniejszych zimowych destynacjach. I tak wg. Mondial Assistance 36 proc. zgłaszanych przez polskich turystów negatywnych zdarzeń ma miejsce we włoskich kurortach. Na drugim miejscu znajduje się Austria (21 proc.), a następnie Francja (8 proc.) oraz Czechy (5 proc.). Wszędzie tam katalog niebezpiecznych kontuzji i urazów jest bardzo szeroki.

– Z naszych raportów wynika, że podczas uprawiania sportów zimowych ponad 30 proc. wypadków związanych jest z urazami kolan. Z kolei co piąta kontuzja dotyczy skręcenia stawu skokowego i kostki. Równie częste są kontuzje ramion i barku, a ok. 5 proc. stanowią te najniebezpieczniejsze, czyli urazy głowy – wylicza Ludmiła Opałko z Mondial Assistance.

Od jednorazowej wizyty do hospitalizacji. Karta EKUZ za dużo nie pomoże.

Aby zapewnić opiekę zdrowotną sobie i bliskim, za granicą powinniśmy posiadać Kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), ale także legitymować się dobrowolnym ubezpieczeniem turystycznym. Karta obejmuje bowiem zakresem jedynie podstawowe usługi medyczne. W efekcie nie pokryje np. kosztu transportu medycznego, czy opieki w prywatnym szpitalu. Co więcej, jej posiadanie nie zawsze wiąże się z bezpłatnym dostępem do publicznej służby zdrowia. Przykładowo we Francji EKUZ pokryje maksymalnie do 85 proc. kosztów związanych ze zdarzeniem. Stąd też nawet NFZ zachęca do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia w podróży.

– Zakres dobrowolnej polisy turystycznej jest bardzo szeroki. Poza dostępem do służby zdrowia w wyniku ewentualnych chorób, czy wypadków obejmie także np. kradzież sprzętu sportowego lub utratę bagażu. Umożliwia ponadto wykupienie zwyżki dla sportów wysokiego ryzyka. Jednak zawsze jej najważniejszą rolą będzie zapewnienie satysfakcjonujących warunków leczenia i pokrycia jego kosztów, które w tym sezonie zimowym mogą okazać się szczególnie wysokie –  wskazuje Ludmiła Opałko z Mondial Assistance.

Przykładowy koszt wizyty lekarskiej we Włoszech to dzisiaj ok. 200 euro. Jednak ewentualne złamanie tam nogi i spowodowana tym konieczność 4-dniowej hospitalizacji to już wydatek ok. 7,6 tys. euro. Tak samo długi pobyt w szpitalu w Austrii na skutek operacji kości udowej to pewność rachunku w granicach 11 tys. euro. Teoretycznie najtaniej będzie chorować w Czechach… Jednodniowy pobyt w szpitalu wyniesie tutaj ok. 900 zł, jednak tylko w przypadku kiedy trafimy do placówki publicznej. W prywatnej klinice ceny rozpoczną się od 2 tys. zł wzwyż.

Leczenie to nie wszystko. Ważny też transport, a to w Europie już koszt nawet 23 tys. euro!

Wydatki na wizytę lekarską, pomoc ambulatoryjną, czy hospitalizację to nie jedyne kwoty, które trzeba ponieść w następstwie choroby lub odniesionego za granicą wypadku. Bardzo często wiążą się one z koniecznością odpłatnej akcji ratunkowej w górach, zwiezieniem ze stoku, czy transportem do szpitala z miejsca zdarzenia. Czynności te nie są refundowane przez NFZ. Przy czym najwyższe koszty związane są z ew. transportem chorego do kraju.

– Przetransportowanie poszkodowanego z np. z terenu Włoch do Polski wiąże się z rachunkiem od 1,8 tys. euro wzwyż dla karetki lub regularnych linii lotniczych, do nawet 18-23 tys. euro w zagrażających życiu i zdrowiu przypadkach wymagających wykorzystania specjalistycznego air ambulansu. Ponadto, jeżeli podczas podróży samolotem konieczna jest obecność osoby bliskiej, należy liczyć się dodatkowymi kosztami miejsca (tzw. extra seat) w wysokości ok. 2 tys. euro. Dysponując odpowiednią polisą turystyczną wszystkie te koszty pokrywa ubezpieczyciel – podkreśla Ludmiła Opałko z Mondial Assistance.

Spowodowałeś wypadek w górach i nie masz ubezpieczenia? Płacz i płać!

Osoby uprawiające sporty zimowe mogą powodować wypadki, w których poszkodowane zostaną osoby trzecie. Należy w tym miejscu zdawać sobie sprawę, że „na stoku” obowiązują takie same zasady odpowiedzialności cywilnej, jak w życiu codziennym. Ważne staje się więc posiadanie takiej polisy OC, która w przypadku wyrządzonej przez nas nieumyślnie szkody ochroni przed zazwyczaj wysokimi konsekwencjami odszkodowania.

– Ostatnio procedowaliśmy zdarzenie, do którego doszło na jednym ze stoków w Austrii. Nastolatek z Polski, który uczył się jazdy na nartach, przypadkowo wjechał w turystkę z Niemiec. Koszt karetki, wizyty w szpitalu i zabiegu na skutek urazu wyniósł 25 tys. zł, a zniszczonego sprzętu narciarskiego kolejne 5 tys. z. Dodatkowo poszkodowana musiała pozostać na zwolnieniu lekarskim przez 2 miesiące. Wiązało się to z utratą jej dochodu wys. 8 tys. euro. Wszystkie koszty zamknęły się w kwocie ok. 70 tys. zł. Gdyby nie posiadane ubezpieczenie OC, rachunek w tej wysokości trafiłby do sprawcy i musiałby on opłacić go z własnej kieszeni – podsumowuje Ludmiła Opałko z Mondial Assistance.

209 Replies to “Rusza sezon narciarski. Leczenie za granicą będzie bardzo drogie, pomoże polisa turystyczna

 1. I wanted to compose a quick comment to say thanks to you for these superb tricks you are sharing here. My prolonged internet lookup has at the end been rewarded with brilliant know-how to write about with my close friends. I would declare that we visitors are extremely fortunate to exist in a wonderful place with many marvellous professionals with useful methods. I feel rather lucky to have used the web pages and look forward to plenty of more cool times reading here. Thanks again for all the details.

 2. I in addition to my guys have already been examining the good information and facts on your site while then came up with a horrible feeling I had not expressed respect to the website owner for those techniques. Those young boys had been as a consequence joyful to learn all of them and have unquestionably been loving these things. We appreciate you getting considerably accommodating and then for deciding on variety of good things most people are really eager to discover. My very own sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 3. My husband and i got now delighted when Albert managed to conclude his reports by way of the ideas he had through the blog. It is now and again perplexing just to find yourself handing out tips which other folks might have been trying to sell. And we also fully understand we’ve got the website owner to thank for this. The entire explanations you have made, the straightforward site navigation, the friendships you can help foster – it’s got many superb, and it’s aiding our son in addition to us understand that concept is enjoyable, which is certainly very indispensable. Thank you for the whole thing!

 4. I would like to show my love for your kindness for all those that have the need for assistance with this particular matter. Your very own commitment to getting the solution around appeared to be incredibly valuable and has regularly allowed some individuals like me to arrive at their goals. Your warm and friendly information can mean much to me and a whole lot more to my colleagues. Thank you; from everyone of us.

 5. This is the location to find all the freakish expertise you’ve become searching for.
  Captivating stepmoms, kinky healthcare professionals, pawg wives, and more are to present off their expertise below.
  You can locate big tit blondes, insatiable cheating wives, and XXX superstars who are usually looking
  for some attention eagerly. And get all set to check out MILF lesbian intercourse, solo exhibits,
  one-on-one banging, threesomes, DPs, and more!

  Nina Elle, alexis Fawx and considerably more will consider charge and express
  their awesome forcing and banging expertise.
  There’s partner changing, swinger MILF vixens, and encountered sex specialists in this article also.
  Consequently sign up for in on the enjoyment and explore high-quality MILF porn!

 6. Everything information about medication. Everything what you want to know about pills.
  ivermectin 12 mg
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. earch our drug database.

 7. Comprehensive side effect and adverse reaction information. Drug information.
  ivermectin 3mg
  earch our drug database. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 8. Prescription Drug Information, Interactions & Side. earch our drug database.
  ivermectin 1
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Top 100 Searched Drugs.

 9. A Curious Case of Sub acute Ataxia and Delayed onset, Rapidly Progressive Dementia where can i buy omifin 1995 07 20 2011 06 30 US Generic Prescription Products Name Dosage Strength Route Labeller Marketing Start Marketing End Region Image Apo quinapril Tablet 5 mg Oral Apotex Corporation 2013 07 02 Not applicable Canada Apo quinapril Tablet 20 mg Oral Apotex Corporation 2013 07 02 Not applicable Canada Apo quinapril Tablet 40 mg Oral Apotex Corporation 2013 07 02 Not applicable Canada Apo quinapril Tablet 10 mg Oral Apotex Corporation 2013 07 02 Not applicable Canada Gd quinapril Tablet 40 mg Oral Genmed A Division Of Pfizer Canada Ulc 2014 06 02 2018 09 26 Canada Gd quinapril Tablet 5 mg Oral Genmed A Division Of Pfizer Canada Ulc 2014 06 02 2018 09 26 Canada Gd quinapril Tablet 20 mg Oral Genmed A Division Of Pfizer Canada Ulc 2014 06 02 2019 04 16 Canada Gd quinapril Tablet 10 mg Oral Genmed A Division Of Pfizer Canada Ulc 2014 06 02 2019 02 01 Canada Jamp Quinapril Tablet 20 mg Oral Jamp Pharma Corporation Not applicable Not applicable Canada Jamp Quinapril Tablet 10 mg Oral Jamp Pharma Corporation Not applicable Not applicable Canada Mixture Products Name Ingredients Dosage Route Labeller Marketing Start Marketing End Region Image Accuretic Quinapril Hydrochloride 20 mg 1 Hydrochlorothiazide 25 mg 1 Tablet, film coated Oral Parke Davis Div of Pfizer Inc 1999 12 28 Not applicable US Accuretic Quinapril Hydrochloride 20 mg 1 Hydrochlorothiazide 12

 10. Definitive journal of drugs and therapeutics. Best and news about drug.
  ivermectin 1
  Everything information about medication. What side effects can this medication cause?

 11. What side effects can this medication cause? Everything what you want to know about pills.
  order stromectol
  drug information and news for professionals and consumers. Actual trends of drug.

 12. What side effects can this medication cause? Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://stromectolst.com/# ivermectin oral
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 13. Cautions. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  https://mobic.store/# get mobic without prescription
  drug information and news for professionals and consumers. Everything about medicine.

 14. Read information now. Drugs information sheet.
  lisinopril 5mg
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 15. What side effects can this medication cause? Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  lisinopril 20 mg uk
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Actual trends of drug.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.