Długi weekend? To załatw przed wyjazdem!

  • Tylko w lipcu na polskich drogach doszło do 2095 wypadków. Dane policji wskazują, że w ich następstwie zginęły 154 osoby, a 2424 zostały ranne.
  • Duże problemy występują w ruchu lotniczym. Tylko w czerwcu nie obyło się blisko 7900 lotów z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i UK. Zaś w lipcu w związku z protestami linii Lufthansa tylko z dwóch niemieckich lotnisk odwołano ponad 1000 lotów.
  • Podczas wyjazdu na długi weekend na włamania narażone są nieruchomości. Warto sprawdzić czy w przypadku naszego domu czy mieszkania polisa jest aktualna.

Nawet jeśli wakacyjny urlop mamy już za sobą i jedyne, na co się decydujemy, to krótki weekendowy wypad, to warto zrobić to „z głową” – wszystko dobrze zaplanować, a na wypadek niemożliwych do przewidzenia zdarzeń zabezpieczyć się polisą. To może uchronić nas przed kłopotami, ogromnymi kosztami lub po prostu stratą pieniędzy czy majątku. Jakie ubezpieczenie wybrać, gdy jedziemy tylko na weekend, ile trzeba za nie zapłacić, na co należy zwrócić uwagę?

Wsiadaj, jedziemy!

Wakacje to czas zwiększonego ruchu na drogach. Długi weekend tym bardziej motywuje Polaków do nawet krótkich wypadów za miasto, co potęguje natężenie ruchu, korki czy niestety też wypadki.

Tylko w lipcu tego roku policja odnotowała 2095 wypadków samochodowych, w wyniku których śmierć poniosły 154 osoby, a 2424 zostały ranne. Zatrzymano ponad 10,6 tys. pijanych kierowców. Choć te dane są niższe niż w lipcu 2021, to wciąż mocno niepokoją i motywują do rozważenia zakupu dodatkowej ochrony – od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wskutek zdarzeń drogowych.

Kierowcom, którzy planują samochodową wycieczkę, rekomendujemy rozszerzenie pakietu ochrony o polisę dodatkowych świadczeń – m.in. ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków wskutek zdarzeń drogowych. Takie rozwiązania są dostępne jako element ubezpieczeń na życie czy też polis komunikacyjnych. Osoba posiadająca taką polisę jest również chroniona, będąc pieszym, pasażerem publicznych środków transportu oraz rowerzystą. To dedykowane polisy, które zawierają aż do 350 tys. zł Sumy Gwarancyjnej – mówi Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Polisa turystyczna – na kilka dni też może się przydać

Niezależnie od miejsca wycieczki czy czasu jej trwania, warto posiadać polisę turystyczną. Takie ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia, transportu do placówek medycznych, koszty poszukiwania i ratownictwa oraz zagubionego lub zniszczonego bagażu. Co więcej, takie polisy zapewniają również wypłatę odszkodowania na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu, śmierci oraz pokryją ewentualne koszty krzywd wyrządzone osobom postronnym.

Na takie ubezpieczenie warto zdecydować się niezależnie od miejsca, do którego się udajemy, a obowiązkowo już, gdy planujemy wycieczkę za granicę. Choroba czy nieszczęśliwy wypadek mogą zdarzyć się wszędzie, tym samym pociągając za sobą spore koszty – tylko samego transportu medycznego. Czas trwania takiej polisy może być precyzyjnie dostosowany do nawet krótkiego wyjazdu, co spowoduje, że koszt będzie stosunkowo niski. To wystarczy, żeby zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa i nieocenioną pomoc w trudnych sytuacjach – podsumowuje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Samolotem na wycieczkę – czy bagaż leci z nami?

Z dużymi problemami mogą zetknąć się osoby, które planują wycieczkę samolotem. W ostatnim czasie na europejskich lotniskach i nawet w dużych liniach lotniczych występują liczne strajki, opóźnienia, odwołania lotów czy problemy z obsługą naziemną. Według RadarBox.com od kwietnia do czerwca w Europie odwołano dwa razy więcej lotów niż w Stanach Zjednoczonych. Tylko w czerwcu nie odbyło się blisko 7900 lotów z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.

Problemy te są wynikiem przeciążeń w lotnictwie spowodowanych zwiększonym natężeniem ruchu, niedoborem pracowników czy cięć, które były wprowadzone jeszcze na czas pandemii COVID-19, gdy ruch był znacznie mniejszy. Obsługa naziemna, czy personel pokładowy strajkują, w związku z czym konieczne są nawet niespodziewane odwołania lub przesunięcia lotów.

Niestety większość ubezpieczeń na wypadek rezygnacji z wyjazdu, nie obejmuje strajku obsługi naziemnej lub linii lotniczych, ale warto sprawdzić tę kwestię wcześniej. W szerokiej gamie ubezpieczeń turystycznych znajdują się jednak takie, które w określonych warunkach będą przydatne w przypadku problemów z lotem. Co więcej, linie lotnicze rekomendują pasażerom zabieranie wyłącznie bagażu podręcznego, ze względu na coraz częstsze przypadki zaginięcia bagażu. Zdecydowanie polecamy zadbanie o ubezpieczenie walizki na wypadek zaginięcia. Może to oszczędzić nam wielu problemów i uzyskać odszkodowanie na wypadek utraconego bagażu – Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Zostawiasz pusty dom: „A żelazko wyłączyłeś?”

Wakacje wakacjami, ale nie dla złodziei. To, o czym należy pamiętać to właśnie zabezpieczenie nieruchomości i majątku, które na czas naszego wypoczynku pozostaje bez opieki. W czasie wakacji włamywacze chętnie korzystają z okazji nieobecności mieszkańców, więc na cel obierają sobie domy i mieszkania. Odpowiednio dobrany zakres i sumy ubezpieczenia zapewnią odszkodowanie, które umożliwia pokrycie ewentualnych strat.

Jak podkreśla ekspert, warto skupić się także na zabezpieczeniu nieruchomości na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, w tym pożaru czy zalania. Coraz więcej ubezpieczycieli obejmuje ochroną także takie wydarzenia, do których dochodzi wskutek tzw. rażącego niedbalstwa np. włączonego żelazka, więc jest mniejsze ryzyko, że myśl „czy ja wyłączyłem żelazko?” nie zepsuje nam wakacji.

Weekend aktywnie z atrakcjami

Jeśli nasz wyjazd jest pełen ekstremalnych atrakcji – nurkowanie, skoki ze spadochronem, loty paralotnią lub wspinaczka wysokogórska, to warto wcześniej upewnić się, czy nasza polisa turystyczna obejmuje ochroną także takie aktywności. Jeśli nie, to w większości przypadków można poszerzyć ubezpieczenie o dodatkową ochronę.

Jeśli dysponujemy własnym sprzętem, to z pewnością dobrze jest pomyśleć także o ubezpieczeniu go na wypadek kradzieży. Przykro byłoby wrócić z wyjazdu z często bardzo bolesnymi stratami finansowymi. Dobre polisy zapewniają kompletny zwrot środków właśnie na wypadek kradzieży, ale też obligują nas do odpowiedniej ochrony sprzętu, co z pewnością znacząco minimalizuje ryzyko strat – dodaje Paweł Bukowski.