Ubezpieczenia nie tylko na długi weekend – jakie warto mieć?

  • Długie weekendy to czas wzmożonego ruchu na drogach i większego ryzyka wypadków. Tylko podczas zeszłorocznego długiego czerwcowego weekendu było ich 384- 422 osoby zostały ranne, a 38 poniosło śmierć.
  • Na rynku są dedykowane rozwiązania w obszarze ubezpieczeń na życie, których suma ubezpieczenia wynosi nawet 350 tys. zł.
  • Jeżeli chcemy spędzić czas wolny aktywnie, np. na rowerze za sezon ochrony NNW zapłacimy tylko 37 zł.
  • Podczas nieobecności warto również zabezpieczyć nieruchomości i mienie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, włamań czy kradzieży.

Pomimo wszechobecnej drożyzny Polacy chętnie planują urlopowe aktywności nie tylko w kraju, ale także za granicą. Kolejną ku temu okazją jest tegoroczny długi czerwcowy weekend. Udając się nawet na krótki, czterodniowy wypoczynek poza domem warto zaplanować go nie tylko aktywnie, ale także bezpiecznie. A do tego przydadzą się ubezpieczenia.

384 wypadki drogowe w Boże Ciało 2021.

Długie weekendy to czas wzmożonego ruchu na drogach, a co za tym idzie większego prawdopodobieństwa wypadków. Policyjne statystyki wskazują, że tylko w okresie zeszłorocznego długiego czerwcowego weekendu doszło w kraju do 384 wypadków, w których śmierć poniosło 38 osób, a 422 zostały ranne. Biorąc pod uwagę negatywne konsekwencje zdarzeń drogowych dla życia i zdrowia, osoby wybierające się na wypoczynek powinny rozważyć zakup dodatkowej ochrony.

– Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są rozwiązania, które rozszerzają pakiety ochrony tradycyjnych ubezpieczeń i rozbudowują polisy o dodatkowe świadczenia. I tak ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wskutek zdarzeń drogowych dostępna jest jako element ubezpieczeń na życie lub polis komunikacyjnych. W tym przypadku sumy gwarancyjne mogą wynosić nawet 350 tys. zł. Polisa tego typu zadziała, kiedy zdarzenie będzie dotyczyło także pieszego, pasażera publicznych środków komunikacji lub rowerzysty – wskazuje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Warto też pamiętać, że ubezpieczenia NNW przydadzą się nie tylko w kontekście negatywnych zdarzeń komunikacyjnych, ale również innych wypadków, w których ubezpieczony doznał uszczerbku na zdrowiu.

Kreta, Mazury – ubezpieczenie tak samo ważne.

Bez względu na to, czy udajemy się na długi urlop, czy kilkudniowy wypoczynek powinniśmy posiadać polisę turystyczną. Jej zakres pokryje nie tylko koszty leczenia, ale również transportu do placówek medycznych, koszt poszukiwania i ratownictwa czy zagubionego lub zniszczonego bagażu. Odpowiednio dobrana ochrona zapewni wypłatę świadczenia na wypadek śmierci, trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz  pokryje ewentualne koszty wyrządzone osobom trzecim.

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków wybierających się na zagraniczny wypoczynek systematycznie rośnie. Coraz więcej turystów zdaje sobie sprawę, że wyjazd bez polisy wiąże się z dużym ryzykiem, a sama karta EKUZ to tylko rozwiązanie pośrednie, które nie zapewni maksymalnej ochrony. Przed sezonem urlopowym uczulamy jednak, że polisa turystyczna to nie jedyna forma ochrona, na którą warto zwrócić uwagę. Długie weekendy charakteryzują się większą liczbą szkód, a ofiarami wypadków są nie tylko osoby wybierające zagraniczne kierunki. O ubezpieczenie warto również zadbać, decydując się na weekend na działce, czy na stosunkowo nieodległych Mazurach lub Bieszczadach – mówi Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Rowerem przez świat- od 37 zł za sezon.

Rowerami jeździmy do pracy, na zakupy, ale także podróżujemy podczas urlopów. Niezależnie od tego, czy służy nam do krótkich przejażdżek, czy kilkudniowych wypraw, zabezpieczenie roweru przed kradzieżą jest bardzo istotne. Wg danych Komendy Głównej Policji w 2021 skradziono ich ponad 13,5 tys., o ponad 750 więcej niż rok wcześniej.

– Ubezpieczenie roweru o przykładowej wartości 1500 zł w pełnym wariancie sezonowym, czyli na 7 miesięcy zawierającym: OC i NNW z sumami gwarancyjnymi na 10 000 zł, casco dopasowanym do wartości oraz ubezpieczeniem bagażu do 500 zł obowiązującym na terenie kraju wynosi niespełna 133 zł. Natomiast polisa w podstawowym wariancie, zwierająca tylko NNW to koszt 37 zł na cały sezon. Co istotne, kupujący polisę rowerową sam wybiera obszar obowiązywania ochrony. Może to być  zarówno Polska, USA i Kanada, jak również każdy inny zakątek świata- podsumowuje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Na urlopie pamiętaj o …złodziejach i żelazku!

Udając się nawet na kilkudniowy wypoczynek, powinniśmy pamiętać o ochronie pozostawionych w tym czasie bez opieki mieszkań i domów. Pod naszą nieobecność może w nich wydarzyć się wiele niepożądanych sytuacji skutkujących znacznymi pod względem wartości szkodami. Podstawową kwestią jest w tym przypadku, aby zakres ubezpieczenia obejmował nieprzewidziane sytuacje losowe tj. np. pożar czy zalanie oraz mienie znajdujące się np. w piwnicach, czy przydomowych budowlach.

– Dobrze, kiedy zakres naszej polisy obejmuje mienie znajdujące się na tarasie lub w ogrodzie – to bardzo przydatne na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jeśli chodzi np. o zaprószenie ognia, coraz więcej towarzystw obejmuje ochroną skutki takich wydarzeń, do których doprowadziło tzw. rażące niedbalstwo. Mowa tu przykładowo o pożarach będących wynikiem zostawionego i niewyłączonego żelazka – dodaje Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.

Brak stałych mieszkańców kusi nie tylko los, ale także włamywaczy, którzy w okresie urlopowym często biorą sobie na cel mieszkania i domy. W przypadku kradzieży prawidłowo dobrany zakres i sumy ubezpieczenia zapewnią odszkodowanie pozwalające na pokrycie strat. Bez tego wszelkie koszty, w tym również wydatki będące efektem zniszczeń będziemy musieli pokrywać z własnych środków.