Sezon na komunijne prezenty – czas start! Co kupić i jak sfinansować taki zakup?

jaki prezent na komunię
  • Sezon komunijny 2023 już się rozpoczął. Jednym z dobrych zwyczajów, który obowiązuje wśród gości zaproszonych na uroczystość Komunii Świętej, jest wręczenie dziecku przyjmującemu sakrament prezentu.
  • W sklepach z elektroniką, rowerami czy biżuterią widać zwiększone zainteresowanie potencjalnymi prezentami na komunię, a są wśród nich: laptopy, smartphony, smartwatche, czytniki ebooków, drony, biżuteria – łańcuszki, kolczyki, zegarki, rowery czy hulajnogi elektryczne.
  • Czy konieczne jest, aby prezent na Komunię Świętą był z wyższej półki? Jak można sfinansować koszty zakupu takiego prezentu? Jak podejść do tej kwestii w czasie kryzysu finansowego?

Tradycyjnie w Polsce sezon komunijny zaczyna się zwykle na początku maja. Ostatnie lata, z powodu pandemii, wpłynęły na zredukowanie tego typu uroczystości, ale obecnie powracamy do sytuacji, w której organizowane są rodzinne spotkania z okazji przyjęcia przez dziecko sakramentu Komunii Świętej.

Jaki prezent kupić dziecku?

Jednym z największych dylematów gości zaproszonych na uroczystość komunijną jest wybór prezentu. W Polsce w dobrym tonie jest podarowanie dziecku upominku, który będzie wspierał go w rozwoju – duchowym, cielesnym lub intelektualnym. Dlatego wśród popularnych prezentów są m.in. rowery, hulajnogi lub inny sprzęt sportowy – m.in. rolki, ale również elektronika – w tym laptopy, tablety, smartphony lub smartwatche.

Obecnie już widać większe zainteresowanie w sklepach takimi artykułami, które świetnie nadają się na m.in. komunijny prezent. Od lat królują wśród takich podarunków produkty elektroniczne oraz sportowe. Rzadziej, ale wciąż w top komunijnych prezentów – zwłaszcza dla dziewczynek – znajduje się biżuteria złota lub srebrna. Jednocześnie wciąż jednym z najchętniej wręczanych prezentów jest po prostu gotówka – wskazuje Marcin Zakrzewski Starszy Menadżer ds. Sprzedaży Ratalnej z Cofidis Polska.

Warto zauważyć, że prezenty, które kiedyś były popularne, teraz straciły na atrakcyjności, a w ich miejsce pojawiają się zupełnie inne. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem prezentu zasięgnąć opinii rodziców dziecka i dowiedzieć się o jego preferencjach. Współcześnie coraz więcej dzieci tworzy listę konkretnych prezentów, które chciałyby otrzymać. Często też goście organizują zbiórkę na jeden droższy prezent. Szczególnie ta druga opcja może być ciekawa dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zakup pojedynczych, oczekiwanych przez dziecko gadżetów.

Prezenty komunijne w czasach kryzysu

To, o czym bezwzględnie warto pamiętać, to fakt, że drogie prezenty, czy w ogóle prezenty, nie są głównym powodem, dla których goście zostali zaproszeni. Nie istnieje tzw. kwota minimalna, którą wypada podarować dziecku. Dla wielu organizatorów takiej uroczystości najistotniejsza jest obecność zaproszonych.

Z pewnością przy podejmowaniu decyzji dotyczącej pamiątki, którą podarujemy dziecku, jedną z kluczowych kwestii jest budżet. Drogie prezenty nie są standardem, który należy bezwzględnie spełnić, wybierając się na uroczystość komunijną. Wśród prezentów wymagających niższych nakładów finansowych, również jest duży wybór, m.in. książki, albumy na zdjęcia, projektory/rzutniki do telefonów, których ceny zaczynają się już od ok. 60 zł czy choćby pamiątkowa karta z życzeniami – podpowiada Marcin Zakrzewski z Cofidis Polska.

Dla osób, które mimo aktualnie ograniczonego budżetu chcą sprezentować dziecku droższy prezent, również istnieją opcje m.in. zewnętrznego finansowania lub zakupy na raty czy też z odroczoną płatnością – buy now pay later.

Wiele sklepów sportowych czy elektronicznych oferuje swoim klientom możliwość zakupu rozłożonego na raty lub odroczenie płatności w czasie. Z obu opcji można skorzystać także w wielu e-sklepach. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dokonać płatności, która nadmiernie nie obciąży budżetu na raz, a zostanie odłożona w czasie. Równie często i chętnie wybieraną opcją jest kredyt gotówkowy, który można podjąć w dowolnym czasie i przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt gotówkowy będzie też dobrym wyborem, jeśli prezentem dla dziecka mają być pieniądze – mówi Marcin Zakrzewski z Cofidis Polska.

Przeczytaj też: Czy podwyżka płacy minimalnej pomoże w spłacie zobowiązań?

Dzieci, które nie przyjmują komunii też chcą prezenty

Warto podkreślić, że uroczystość komunijna jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu dzieci z katolickich rodzin. Jednakże, nawet rodziny niewierzące coraz częściej decydują się na zorganizowanie przyjęcia lub wręczenie prezentu swoim pociechom, aby nie czuły się one pominięte w porównaniu z rówieśnikami.

Na taką okoliczność także trzeba się odpowiednio przygotować, jeśli zostaliśmy zaproszeni. Podobnie jak przyjęcie komunijne, również taka okazja może generować dodatkowe koszty związane z prezentami.

Myślmy do przodu

Dbałość o rodzinne relacje i chęć sprawienia przyjemności dziecku, które dobrnęło do pewnego – ważnego dla siebie etapu – są bardzo ważne. Niemniej postępowanie w ramach myśli „zastaw się a postaw się” może nieść nieprzyjemne konsekwencje.

W dzisiejszych trudnych czasach finansowych, warto podejść do tematu wyboru prezentu na komunię z dużą rozwagą. Opcja finansowania zakupu prezentu również powinna być dobrze przemyślana i zrównoważona, aby nie przeciążyć nadmiernie swojego budżetu, ale jednocześnie obdarować dziecko wyjątkową pamiątką.

Mnogość możliwości prezentowych sprawia, że niezależnie od środków, którymi dysponujemy – we własnym zakresie lub posiłkując się zewnętrznym finansowaniem – jesteśmy w stanie znaleźć pamiątkę idealną. To, na co szczególnie warto położyć nacisk, to wartość prezentu z perspektywy dziecka – czy prezent wspiera jego rozwój, pasje, czy rzeczywiście będzie stanowił ciekawy element w jego życiu – podsumowuje Marcin Zakrzewski z Cofidis Polska.

Czy wiesz, że uzyskanie pożyczki może być teraz trudniejsze?