Ile kosztuje ubezpieczenie na majówkę w 2023 roku? (kalkulacje)

Ceny ubezpieczeń turystycznych na tegoroczną majówkę pozostają stabilne, niezależnie od inflacji. Koszty polis wciąż wynoszą od kilku do kilkunastu złotych za osobę dziennie. Dokładna cena ubezpieczenia zależy od konkretnych warunków i zakresu ochrony. Ile dokładnie kosztuje ubezpieczenie?

W tym roku majówka wypada wyjątkowo korzystnie – tylko 3 dni urlopu (2, 4 i 5 maja) wystarczą, aby cieszyć się aż 9 dniami wolnymi. Wiele osób z Polski planuje skorzystać z okazji do otwarcia sezonu wakacyjnego. Według serwisu wakacje.pl, w 2023 roku najpopularniejszymi kierunkami podróży będą Egipt, Grecja i Turcja.

Każdego roku majówka nieoficjalnie inauguruje wakacyjny sezon – widzimy to w rosnącym na przełomie kwietnia i maja popycie na ubezpieczenia turystyczne. W tym roku kalendarz sprzyja wyjazdom i już na 2-3 tygodnie przed długim weekendem obserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie zakupem polisy. Dobra wiadomość dla osób szykujących się do wyjazdu jest taka, że na rynku ubezpieczeń podróżnych nie widać wzrostów cen. To istotne w kontekście podwyżek wielu innych obszarów ważnych dla turystyki, m.in. transportu, noclegów czy posiłków w restauracjach. Ceny ubezpieczenia nie zmieniają się od kilku lat, a polisę o zakresie ochrony wystarczającym nawet na daleki wyjazd, można kupić za ok. 10 zł za osobę na dzień – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Compensa przygotowała kalkulacje cen ubezpieczeń turystycznych dla trzech różnych profili turystów na 9-dniowy urlop w terminie od 29 kwietnia do 7 maja 2023 r. Podane składki obejmują najwyższy wariant ochrony, który zawiera pokrycie kosztów leczenia do 100 tys. euro, usługi travel assistance do 100 tys. euro, OC w życiu prywatnym z sumą gwarancyjną do 250 tys. zł, ubezpieczenie NNW do 20 tys. zł, ochronę bagażu do 5 tys. zł oraz zwrot kosztów zakwaterowania lub powrotu w razie upadłości biura podróży.

  • Wyjazd do Grecji dla dwóch dorosłych osób

Polisa w ww. zakresie dla dwóch dorosłych osób wybierających się do Aten lub na jedną z greckich wysp kosztuje 194 zł na cały wyjazd. To równo 10,70 zł za osobę dziennie.

  • Wyjazd do Egiptu dla dwóch dorosłych osób

Jeżeli ta sama para postanowi wybrać się poza Europę, zapłaci nieco więcej. Wzrost ceny nie jest jednak duży – w 2023 r. polisa do Egiptu na 9-dniowy urlop kosztuje 277 zł, czyli 15,38 zł za dzień pobytu w Afryce.

  • Rodzinny wyjazd do Hiszpanii dla rodziców z dwójką dzieci

W przeliczeniu na jedną osobę najniższa jest cena polisy na wyjazd z dziećmi. Rodzina 2+2 zapłaci 9,16 zł dziennie za każdego z podróżnych. To 330 zł za ochronę w Hiszpanii dla całej czwórki.

Warto zauważyć, że cena polisy tylko w niewielkim stopniu zależy od wieku turysty. Koszty leczenia lub ratownictwa są zbliżone w przypadku dzieci i dorosłych, więc to kryterium nie ma decydującego znaczenia. O wiele istotniejsza jest lokalizacja, bo im dalej od domu jedziemy, tym większe są potencjalne koszty, które ubezpieczyciel będzie musiał ponieść np. w przypadku konieczności przyspieszonego powrotu do kraju. Ale także to, jak widać na powyższych przykładach, nie wpływa znacząco na składkę – twierdzi Andrzej Paduszyński z Compensy.

Jak działa polisa turystyczna?

Podstawowym świadczeniem, które jest objęte ubezpieczeniem turystycznym, jest zwrot kosztów leczenia za wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu lub zakup leków za granicą. Dodatkowo ubezpieczenie zapewnia dostęp do ratownictwa i transportu medycznego na terenie kraju, w którym turysta przebywa. Ubezpieczenie pokryje również koszty ewentualnego powrotu do kraju, jeśli z powodu choroby lub wypadku będzie to konieczne – może to obejmować transport medyczny karetką lub samolotem.

Wielu Polaków, którzy jadą do jednego z europejskich krajów, w podróż zabiera tylko kartę EKUZ. Ona w większości miejsc na naszym kontynencie uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na zasadach obowiązujących w kraju pobytu. Ale pamiętajmy, że nie każda wizyta u lekarza czy przejazd karetką będą darmowe. Inaczej niż w Polsce w ramach NFZ część usług jest dodatkowo płatna. Tak jest choćby z przejazdem karetką w Hiszpanii czy ratownictwem medycznym na Słowacji. Ta ostatnia informacja jest szczególnie ważna dla tych, którzy majówkę spędzą w słowackich Tatrach. Refundację tego rodzaju kosztów można otrzymać tylko w ramach dobrowolnej polisy – tłumaczy Andrzej Paduszyński z towarzystwa ubezpieczeń Compensa.