„Mój nowoczesny dom” – przyszłościowe rozwiązania coraz bardziej dostępne

„Mój nowoczesny dom” – przyszłościowe rozwiązania coraz bardziej dostępne
  • 1 na 3 nowe domy w Polsce jest wyposażony w elementy mieszczące się w pojęciu smart home, a 23% wykorzystuje pojedyncze rozwiązania typu smart – wskazuje „Raport o budowie domów w Polsce”.
  • Ponad 700 tys. robotów sprzątających sprzedano na polskim rynku. Polska jest też liderem wśród kupujących wielofunkcyjne roboty kuchenne.
  • W ciągu roku moc zainstalowanej fotowoltaiki wzrosła o ponad 71%. Wśród wszystkich odnawialnych źródeł energii, instalacje fotowoltaiczne odpowiadają za 53,6% wyprodukowanej energii. Ponad 14% domów w Polsce ma panele fotowoltaiczne.

Inteligentne ogrzewanie regulowane z poziomu smartphone, wideodomofon obsługiwany smartwatchem, własny system wytwarzania i magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, autonomiczna kosiarka, robot sprzątający i wielofunkcyjny robot kuchenny. Nawet 30% budowanych domów w Polsce wyposażanych jest w atrybuty smart home, a 23% korzysta z pojedynczych urządzeń typu smart – wskazuje raport przygotowany przez Oferteo.pl. Czy nowe technologie są dobrą inwestycją? W jaki sposób finansować nowoczesne rozwiązania w naszych mieszkaniach?

Gen przyszłości

Kiedy w latach 50. XX wieku wprowadzono kawę rozpuszczalną na rynek – początkowo konsumenci nie byli zachwyceni nowym produktem, a o lenistwo posądzano gospodarzy serwujących taki „wynalazek”. Jednak z czasem kawa instant zyskała na znaczeniu, bo coraz szczersze grono odkrywało jej zalety, w tym przede wszystkim szybkość przygotowania. Od tego czasu wiele się zmieniło. Okryliśmy chęć nieustannego ułatwiania sobie życia, ograniczania czasu, który możemy przeznaczyć na codzienne obowiązki.

Automatyczne pralki i mikrofalówki były kiedyś symbolem nowoczesności. Dziś jeszcze mocniej doceniamy autonomiczność urządzeń, intuicyjność obsługi sprzętów gospodarstwa domowego, o czym świadczy nieustannie rosnąca popularność m.in. robotów sprzątających, robotów kuchennych czy też automatycznych kosiarek samojezdnych. Coraz powszechniejszymi rozwiązaniami w Polsce są systemy inteligentnych domów, bo stopniowo obniża się próg wejścia – takie instalacje są coraz tańsze i bardziej niż kiedykolwiek cenione. Dostrzegamy także coraz wyższą stopę zwrotu inwestycji w takie technologie – mówi Marcin Zakrzewski Starszy Menadżer ds. Sprzedaży Ratalnej z Cofidis Polska.

Nowoczesne domy przyszłości, które są tworzone za sprawą inteligentnych rozwiązań to również coraz szybciej zwracające się inwestycje, bo w dużej mierze są one bardziej ekologiczne, ale też i tańsze w eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Umożliwiają nie tylko oszczędność czasu gospodarzom, ale także pobierają mniej energii, koncentrują się na rzeczywistych potrzebach danej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest również coraz bardziej intuicyjna obsługa takiej technologii.

Polacy stawiają na nowoczesność!

Wiodący producent robotów sprzątających w pierwszej połowie 2022 r. informował, że tylko na polskim rynku zostało sprzedanych 700 tys. sztuk takiego sprzętu. Natomiast w 2021 r. liderem w zakresie sprzedaży wielofunkcyjnych robotów kuchennych – Thermomix, była Polska. Grupa produkująca sprzęt wskazuje, że w 2021 zanotowano na polskim rynku wzrost sprzedaży r/r na poziomie 42,8%.

Natomiast jeszcze dobitniej nastawienie na nowoczesność wskazuje zainteresowanie Polaków rozwiązaniami zielonej energii – zwłaszcza fotowoltaiką. W ostatnich latach branża ta przeżywała istny boom. Tylko na przestrzeni ostatniego roku (od października 2021 do października 2022) moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych w Polsce wzrosła o 71,2%. W pierwszej połowie 2022 r. nawet 14% domów w Polsce miało własne panele fotowoltaiczne. Co więcej, SolarPower Europe wskazuje w swoim raporcie, że w perspektywie najbliższych lat Polska znajdzie się na trzecim miejscu w Europie pod względem wykorzystania domowych magazynów energii.

Nowoczesne i tak perspektywiczne rozwiązania jak fotowoltaika czy magazyny energii są tylko pozornie dużym obciążeniem dla domowych budżetów. Te inwestycje zwracają się sprawnie, a także niosą ze sobą kolejne technologie przyszłości, które szybko adaptujemy np. samochody elektryczne ładowane w przydomowych ładowarkach zasilanymi OZE, które generują kolejne oszczędności. Czynnikami sprzyjającymi są także dofinansowania m.in. z programów „Mój elektryk”, „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, a także szeroka oferta korzystnego, zewnętrznego finansowania – mówi Marcin Zakrzewski.

By żyło się efektywniej

Atrybuty inteligentnych domów są przede wszystkim ukierunkowane na efektywność, oszczędność i w dużej mierze na dbałość o środowisko. Technologie przyszłości coraz odważniej pojawiają się w polskich domach, co pokazuje dużą otwartość społeczeństwa na nowoczesne rozwiązania. Często jedynym wyzwaniem jest kwestia finansowania takich systemów, bo choć ich ceny stają się coraz przystępniejsze, to wciąż są dość obciążające dla większości gospodarstw domowych.

Branża finansowa w Polsce też jest mocno nastawiona na technologie jutra, m.in. dlatego też oferta zewnętrznego finansowania takich rozwiązań jest bardzo szeroka. W przypadku sprzętów AGD dostępne są opcje sprzedaży ratalnej lub odroczonych płatności, co dla wielu gospodarstw domowych jest wystarczającym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że z takich możliwości finansowania można skorzystać bezpośrednio w sklepie lub u dystrybutora sprzętu.

– W przypadku droższych – bardziej rozbudowanych systemów – takich jak scentralizowane systemy zarządzania czy instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła lub magazyny energii również można liczyć na wsparcie instytucji finansowych. Dostępne opcje kredytów lub sprzedaży ratalnych przygotowanych z myślą o takich technologicznych rozwiązaniach są często korzystniejsze niż kredyty gotówkowe, co warto mieć na uwadze, poszukując zewnętrznego finansowania. Nieocenione są także rządowe lub samorządowe programy wsparcia, które w wielu przypadkach pokrywają znaczną część kosztów – podkreśla Marcin Zakrzewski z Cofidis Polska.