Kierowcy zawodowi – dobrze zarabiają, dużo ryzykują

 • W Polsce jest 2,5 mln osób z uprawnieniami do kierowania pojazdami ciężarowymi. Aż 1,5 mln może się pochwalić także kategorią C+E pozwalająca na prowadzenie cięższych samochodów – powyżej 3,5 t.
 • Przewozem osób z licencją taksówkarską zajmuje się blisko 120 tys. osób. Drugie tyle zarejestrowanych kierowców mają łącznie największe aplikacje mobilne do przewożenia osób lub jedzenia. 
 • Nieco ponad 200 tys. kierowców w Polsce ma uprawnianie D1 upoważniające do prowadzenia tzw. busa.
 • Ryzyko wypadków jest u zawodowych kierowców dosyć wysokie. W przypadku pracy w transporcie ryzyko jest większe niż np. w rolnictwie czy budownictwie.

Zawodowi kierowcy – czasem mówi się o nich „szeryfowie dróg”, „złotówy” czy „busiarze”. To zajęcie, któremu towarzyszy stres, walka z czasem, często – samotność. Przede wszystkim profesjonalni kierowcy bardziej niż inne zawody, są narażeni na wypadki drogowe.

Branża transportowa mierzy się z dużymi brakami kadrowymi, co potęguje zmęczenie i przeciążenie pracą. To kolejny ważny element podnoszący poziom ryzyka. Nie wspominając już o fakcie, że jest to jeden z najszybciej „starzejących” się zawodów. Średni wiek zawodowego kierowcy wynosi ponad 50 lat – dane Międzynarodowej Organizacji ds. Transportu (IRU). Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wynika, że aż 29% z 1,5 mln kierowców zawodowych ma powyżej 65 lat.

2,5 mln Polaków może prowadzić „tira”

W Polsce łączna liczba osób uprawnionych do kierowania pojazdami (posiadających prawo jazdy) wynosi 22 mln, ma je zatem więcej niż połowa Polaków. Wśród nich jest 2,5 mln osób z kategorią C uprawniającą do kierowania pojazdami ciężarowymi. Aż 1,5 mln może się pochwalić także kategorią C+E pozwalająca na prowadzenie ciągnika siodłowego z naczepą. Oczywiście nie wszyscy posiadający uprawnienia do kierowania tirem czy busem zajmują się tym cały czas zawodowo. Z drugiej strony branżowe organizacje transportowe szacują, że w Polsce brakuje pomiędzy 100 a 400 tys. kierowców pojazdów ciężarowych.

240 tysięcy „na taksówce”

W 2021 roku w Polsce usługi transportowe świadczyło ponad 120 tys. licencjonowanych taksówkarzy.

Przybywa jednak kierowców pracujących we flotach, a ubywa samozatrudnionych. 90 proc. nowych kierowców rozpoczyna pracę w popularnych firmach flotowych. Zsumowana liczba kierowców zarejestrowanych w największych, mobilnych aplikacjach taksówkarskich też daje liczbę około 120 tys., ale nie jest to liczba osób „jeżdżących na Uberze”, bo wielu kierowców jest zarejestrowanych w kilku aplikacjach. Liczba taksówkarzy zatrudnionych w firmach flotowych w stosunku do samozatrudnionych zwiększa.

Przewozem osób zajmują się też tzw. „busiarze”. W Polsce uprawnianie D1 upoważniające do prowadzenia tzw. busa ma nieco ponad 200 tys. kierowców.

Praca dobrze płatna, ale ryzykowna

Praca kierowców zawodowych w Polsce bywa dobrze płatna. Kierowcy ciągników siodłowych nierzadko mogą znaleźć zatrudnienie za kwotę przekraczająca 10 tys. złotych, szczególnie ci obsługujący ruch zagraniczny. Spore dochody mogą też osiągnąć kierowcy taksówek z aplikacji, oczywiście pod warunkiem, że dużo jeżdżą (według danych Uber, statystyczny kierowca korzystający z aplikacji ma za sobą średnio ponad 2500 przejazdów). Na dochody nie powinni też narzekać właściciele i kierowcy busów, szczególnie przewożący turystów w górach czy nad morzem.

Dobre lub przynajmniej przyzwoite zarobki wynikają oczywiście z dużego nakładu pracy i zazwyczaj długiego czasu spędzonego „za kółkiem”. Specjalność ta niesie też ze sobą spore ryzyko. To najbardziej oczywiste wiąże się z poruszaniem się po drogach i ryzykiem wypadków. Wg danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2021 roku kierowcy ciężarówek byli sprawcami 9,59% wypadków.

Współczynnik wypadków określany na podstawie danych GUS w transporcie i gospodarce magazynowej (które są klasyfikowane w jednej kategorii) jest jednym z wyższych wśród wszystkich branż. W I kwartale 2022 r. poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących to w transporcie 1,04. Wyraźnie więcej ma tylko górnictwo i wydobywanie (3,08), ale np. uważane za mocno wypadkowe rolnictwo miało współczynnik 0,89, a budownictwo tylko 0,67. 1,04 to i tak zaskakująco mało, bo w I połowie 2021 roku w wypadkach przy pracy w transporcie ucierpiały 2374 osoby. Liczba poszkodowanych na 1000 pracujących, czyli tzw. czynnik wypadkowości – wynosi 2,54.

Koszt, który ponosi kierowca…  

Według raportu Inspekcji Transportu Drogowego, powstałego po skontrolowaniu 20 tys. busów co szósty pojazd wożący ludzi po polskich drogach nie powinien być w ogóle dopuszczony do użytku. Jazda takimi pojazdami bywa ryzykowna dla pasażerów, ale także oczywiście dla ich kierowców.

Dla kierowców obciążająca jest odpowiedzialność za przewożonych ludzi i towar, a także długi czas przebywania w niekomfortowych, nużących i nierzadko stresujących okolicznościach np. w oczekiwaniu na przekroczenie granicy. Zawodowych kierowców znacznie częściej mogą dotykać różne choroby m.in. otyłość, nadciśnienie, choroby kręgosłupa i inne wynikające z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej lub ciężkiej pracy fizycznej. Kierowcy narażeni są na inne szkodliwe czynniki – hałas, spaliny, stres, wibracje. Także zaawansowany wiek to ważny czynnik ryzyka, o czym kierowcy doskonale wiedzą. Zważywszy na te elementy, kierowcy zawodowi chętnie interesują się ubezpieczeniami na życie – mówi Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Według danych Saltus do najczęstszych dolegliwości, z którymi zmagają się kierowcy, zaliczamy choroby układu kostno-stawowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Coraz częściej uskarżają się także na problemy ze wzrokiem i słuchem, wynikającymi z długotrwałego skupiania wzroku w jednym punkcie i nieprzerwanego przebywania w hałasie. Jednak nie wszystkie te problemy klasyfikuje się jako schorzenia zawodowe. Jako takich nie kwalifikuje się np. problemów kardiologicznych oraz nabytych wad postawy.

Polisa na życie dla kierowcy zawodowego

Oprócz wypłaty świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego, pieniądze z polisy zapewniają też środki finansowe na leczenie najpoważniejszych schorzeń. Ponadto gwarantują wsparcie finansowe w momencie utraty zdolności do pracy, hospitalizacji i wielu innych kryzysowych sytuacji. Według ekspertki CUK Ubezpieczenia przy wyborze odpowiedniej oferty polisy na życie nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kierowcą jest ubezpieczający się. Przy zawieraniu umowy po prostu wybierany jest zawód „kierowca zawodowy”, ew. taksówkarz, kurier itp. Zarówno kierowca ciężkiego pojazdu z naczepą, jak również taksówki czy busa może skorzystać ze świadczeń, które w ramach takich ubezpieczeń są oferowane m.in. za uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku, śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego czy pobyt w szpitalu w wyniku NW.

Kierowca zawodowy wybierający polisę na życie powinien porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, bo one mocno mogą się od siebie różnić. Odmienne mogą być nie tylko ceny i sumy ubezpieczenia, ale także zakres wsparcia. Oczywiście niektóre produkty mogą oferować wyższe kwoty ubezpieczenia dotyczące wypadków niż inne. W niektórych przypadkach oprócz standardowego pakietu możemy dokupić do swojej polisy Pakiet Komunikacyjny, dzięki któremu uposażony w polisie otrzymuje m.in. dodatkowe 200 tys. w razie śmierci w wypadku komunikacyjnym. Istotne dla kierowcy zawodowego, który w wyniku wypadku nie może wykonywać swojej pracy, może być 500 zł wypłaty świadczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu. W niektórych opcjach można uzyskać nawet 900 zł za jeden dzień – wylicza Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Warto podkreślić, że według danych GUS, niezdolność do pracy przypadająca na jednego poszkodowanego kierowcę wynosi aż 32,5 dni!

Szczególnie wartościowe dla zawodowych kierowców może być ubezpieczenie na życie uzupełnione o pakiet medyczny gwarantujący dostęp do prywatnej ochrony zdrowia. Odpowiednio skonstruowany powinien uwzględniać wszystkie problemy zdrowotne, wynikające ze specyfiki wykonywanego zawodu i warunków pracy. Oczywistym czynnikiem motywującym do takiego rozwiązania jest długi czas oczekiwania do specjalistów w ramach NFZ.

Kierowcy zawodowi najczęściej potrzebują konsultacji specjalistycznych (m.in. kardiolog, okulista, chirurg, neurolog, ortopeda), badań EKG, ECHO serca, badań obrazowych: RTG, rezonans magnetyczny czy szybkiego dostępu do specjalistów od rehabilitacji narządów ruchu. Takie pakiety ubezpieczeniowe dają poczucie bezpieczeństwa i w razie potrzeby – dostępu do specjalistów i właściwych usług medycznych, na które prywatnie pewnie znacznie mniej osób mogłoby sobie pozwolić.

238 Replies to “Kierowcy zawodowi – dobrze zarabiają, dużo ryzykują

 1. I needed to draft you the little remark to be able to say thank you as before over the nice tactics you’ve documented in this case. This is quite strangely generous of you to deliver openly all that a number of people could possibly have made available for an e book to earn some money for their own end, notably now that you could possibly have done it in case you wanted. The guidelines in addition worked like a fantastic way to be certain that other people have a similar interest just as my own to realize more and more around this issue. I know there are thousands of more pleasant moments up front for folks who find out your blog.

 2. I really wanted to send a brief note to be able to say thanks to you for some of the marvelous hints you are writing on this website. My considerable internet look up has now been recognized with professional points to write about with my friends and classmates. I would express that we readers actually are very lucky to be in a good network with very many brilliant people with helpful solutions. I feel really happy to have come across your web site and look forward to plenty of more exciting moments reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 3. I simply had to appreciate you yet again. I’m not certain the things that I could possibly have sorted out in the absence of those methods revealed by you about such a situation. It has been the frightening crisis in my opinion, however , observing the very skilled manner you resolved it made me to leap with happiness. Now i’m happier for the support and in addition sincerely hope you really know what a great job you are accomplishing training many others through your web page. I know that you haven’t met any of us.

 4. I simply wished to appreciate you all over again. I do not know the things that I might have carried out without the entire information provided by you regarding such field. It absolutely was an absolute intimidating crisis in my position, however , viewing your specialized style you handled that made me to weep over joy. I’m happier for this help and then believe you are aware of an amazing job you were providing instructing some other people via a site. I am certain you haven’t come across any of us.

 5. I intended to draft you the little bit of observation to be able to thank you so much the moment again for your remarkable suggestions you have shared in this article. It has been certainly tremendously generous with you giving publicly what a number of us would’ve advertised as an e-book to help with making some dough for themselves, precisely given that you could possibly have tried it in case you wanted. These solutions also worked like the fantastic way to fully grasp that someone else have the identical dreams much like my very own to see many more when it comes to this matter. I know there are some more fun moments ahead for those who view your blog.

 6. Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily superb opportunity to read from this blog. It can be so amazing plus jam-packed with a good time for me and my office co-workers to search your website no less than 3 times in a week to read through the fresh guidance you will have. Not to mention, I’m just at all times amazed with all the terrific things you serve. Some 4 points on this page are particularly the most effective we have all ever had.

 7. Thanks so much for giving everyone an exceptionally remarkable possiblity to discover important secrets from this blog. It’s always so pleasing and as well , packed with amusement for me personally and my office colleagues to visit the blog at the least three times a week to read the new issues you will have. And of course, we are actually fulfilled for the special inspiring ideas you give. Selected 1 points in this post are ultimately the most impressive we’ve ever had.

 8. A lot of thanks for your entire work on this web site. Kate take interest in doing investigation and it is easy to see why. My spouse and i learn all about the compelling mode you present very useful things on your web site and therefore invigorate contribution from some others on that idea and our princess is in fact starting to learn a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re carrying out a wonderful job.

 9. Grając w Sweet Bonanza dokonywanie wpłat na pieniądze to świetna zabawa, zwłaszcza, że nie musisz robić dużych zakładów. To od razu pozwala uczestnikom rozciągnąć swoje pieniądze i wydawać je w małych porcjach na różnych poziomach. Dzięki temu możesz grać tak długo, jak chcesz i nie musisz się martwić, że zabraknie Ci pieniędzy na koncie. Sweet Bonanza https://sweet-bonanza-xmas.com/pl/ jest łatwa do wygrania, dlatego ta gra jest uwielbiana przez miliony.

 10. I must express appreciation to this writer just for bailing me out of this type of matter. Right after checking through the the web and obtaining tips which are not productive, I believed my life was well over. Being alive devoid of the approaches to the problems you have solved by means of your entire site is a serious case, and those that could have in a negative way damaged my career if I hadn’t encountered your web blog. Your own personal ability and kindness in playing with the whole lot was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a solution like this. It’s possible to at this point relish my future. Thanks a lot very much for the professional and result oriented guide. I will not be reluctant to propose the sites to any individual who would like guidelines about this subject matter.

 11. I simply had to say thanks again. I do not know the things that I might have gone through without those tips provided by you on my theme. It was actually the depressing matter for me, however , noticing your expert strategy you resolved it took me to weep over joy. Now i am happier for this information and then hope you know what a powerful job your are carrying out instructing some other people with the aid of your web page. Probably you haven’t met any of us.

 12. I must convey my appreciation for your kind-heartedness supporting visitors who require guidance on this one area. Your special dedication to getting the message around became really effective and has usually encouraged others just like me to achieve their pursuits. This valuable tips and hints can mean a great deal to me and a whole lot more to my colleagues. Thanks a ton; from all of us.

 13. Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally terrific opportunity to discover important secrets from this blog. It is usually very awesome and as well , stuffed with fun for me personally and my office mates to search your website a minimum of three times a week to see the newest guidance you have. Of course, I am also actually amazed with the excellent opinions served by you. Certain 3 areas in this article are in fact the most suitable we have had.

 14. I enjoy you because of all of the work on this website. My aunt takes pleasure in managing research and it is obvious why. I hear all concerning the compelling manner you give effective guidelines on this blog and even invigorate contribution from people on the content so our girl is certainly understanding a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You are carrying out a really good job.

 15. Thanks for all your labor on this web page. Gloria really likes getting into investigation and it’s really simple to grasp why. Most people know all concerning the compelling ways you create priceless tricks by means of your web site and cause participation from the others on that concept then our own girl is without question starting to learn a lot of things. Have fun with the rest of the new year. You’re carrying out a stunning job.

 16. I enjoy you because of all of your work on this site. My daughter loves managing research and it’s easy to see why. Many of us notice all concerning the dynamic manner you create functional ideas by means of the blog and therefore encourage response from visitors on that idea and our favorite girl is without a doubt studying a great deal. Enjoy the rest of the year. You’re the one carrying out a splendid job.

 17. I would like to show some appreciation to this writer for rescuing me from this particular circumstance. Right after checking throughout the search engines and coming across tricks which were not helpful, I figured my entire life was over. Being alive minus the solutions to the problems you’ve fixed through your entire review is a serious case, as well as ones that could have in a wrong way affected my career if I had not noticed your site. The capability and kindness in playing with the whole thing was priceless. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a stuff like this. I’m able to at this moment look forward to my future. Thanks a lot so much for your skilled and effective guide. I won’t think twice to endorse your web page to any person who should get guidelines on this issue.

 18. My wife and i have been very contented Edward managed to finish off his investigation while using the ideas he was given out of your site. It’s not at all simplistic to simply happen to be releasing secrets that many people could have been making money from. We grasp we have the writer to thank for this. All the explanations you’ve made, the straightforward web site navigation, the friendships your site assist to promote – it’s got all fabulous, and it is letting our son in addition to us do think this topic is brilliant, and that is pretty serious. Thank you for all!

 19. I as well as my friends happened to be viewing the excellent secrets and techniques on your web page then all of a sudden I had an awful suspicion I had not expressed respect to the site owner for those strategies. Those young boys ended up absolutely joyful to see them and now have certainly been making the most of these things. Thank you for indeed being so thoughtful and also for obtaining this form of brilliant ideas most people are really needing to learn about. My honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 20. I must express thanks to you just for bailing me out of such a circumstance. As a result of exploring throughout the the net and coming across advice that were not powerful, I believed my life was gone. Living devoid of the answers to the difficulties you’ve solved all through your main website is a serious case, and the kind which could have in a negative way affected my career if I had not come across your blog post. Your know-how and kindness in maneuvering almost everything was important. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a solution like this. I can at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for the reliable and result oriented help. I won’t think twice to recommend your site to anyone who needs to have support on this issue.

 21. Thanks so much for giving everyone such a superb possiblity to check tips from this blog. It’s usually very sweet plus full of a good time for me and my office fellow workers to visit your site at least 3 times weekly to read through the fresh guidance you have. And definitely, we are usually contented with all the staggering techniques served by you. Some 4 areas in this posting are rather the best we’ve had.

 22. Thank you so much for giving everyone such a breathtaking possiblity to read critical reviews from here. It’s usually so excellent and also full of a lot of fun for me personally and my office colleagues to search your website at the very least thrice in 7 days to read through the newest guides you have got. And of course, I am also actually fascinated for the astounding techniques served by you. Certain 4 areas in this posting are undeniably the most suitable I’ve had.

 23. I want to express some appreciation to this writer for rescuing me from such a predicament. Because of surfing through the search engines and finding ideas that were not productive, I was thinking my entire life was gone. Being alive minus the strategies to the difficulties you’ve fixed by way of the article is a critical case, as well as those which might have in a negative way affected my career if I had not discovered your website. Your good know-how and kindness in playing with all the pieces was very helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a step like this. It’s possible to at this point look ahead to my future. Thanks so much for the expert and amazing guide. I won’t be reluctant to propose the blog to any person who ought to have guidance on this subject.

 24. I just wanted to construct a small word so as to thank you for some of the lovely advice you are showing at this site. My extensive internet lookup has now been honored with wonderful ideas to share with my family members. I 'd assert that we readers actually are extremely fortunate to live in a magnificent site with very many marvellous individuals with very helpful points. I feel extremely grateful to have come across your entire web site and look forward to so many more fabulous minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 25. I intended to create you one bit of remark just to say thanks again for your superb concepts you’ve provided at this time. It was really incredibly generous of people like you to supply easily all that numerous people would have advertised as an e-book to get some money on their own, mostly considering the fact that you could possibly have done it in case you wanted. Those concepts likewise acted to provide a fantastic way to understand that many people have the same passion just as my personal own to find out a great deal more in terms of this issue. I’m certain there are lots of more pleasant moments ahead for people who read through your blog post.

 26. I intended to put you this little note to help give thanks again about the spectacular pointers you’ve discussed above. This is really shockingly open-handed with people like you to make unhampered all that a lot of folks might have marketed as an e book to generate some money for their own end, certainly seeing that you could possibly have tried it if you desired. These tactics as well worked like the easy way to recognize that many people have a similar dreams just as my personal own to realize a whole lot more with reference to this issue. I know there are millions of more fun occasions up front for many who view your site.

 27. I would like to get across my appreciation for your kind-heartedness supporting all those that really need assistance with the matter. Your personal commitment to getting the message across appears to be extremely insightful and have constantly encouraged girls like me to attain their aims. Your new valuable facts indicates a lot to me and extremely more to my office colleagues. Thank you; from each one of us.

 28. I needed to draft you one little remark just to thank you so much over again regarding the spectacular methods you’ve shared at this time. This is certainly remarkably generous of you to supply unreservedly what some people would have advertised for an electronic book to help make some bucks for their own end, precisely now that you could possibly have done it if you wanted. These tricks likewise served as a great way to fully grasp other individuals have the identical eagerness like mine to know the truth a lot more with regard to this condition. I’m sure there are numerous more enjoyable periods in the future for folks who look over your blog.

 29. I and also my guys appeared to be checking out the best secrets and techniques on your web page and then immediately got a horrible feeling I never expressed respect to the blog owner for those techniques. All of the guys were definitely excited to see all of them and already have undoubtedly been tapping into those things. We appreciate you really being considerably helpful and also for making a choice on varieties of fine subjects millions of individuals are really eager to be aware of. Our honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 30. I definitely wanted to compose a brief message in order to say thanks to you for the lovely solutions you are posting at this website. My incredibly long internet lookup has finally been compensated with excellent facts to exchange with my co-workers. I would declare that we readers are unquestionably blessed to live in a really good community with very many perfect individuals with good hints. I feel somewhat grateful to have encountered your entire web site and look forward to really more fabulous minutes reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 31. Welch notes on several occasions in his video, causing a breast cancer mortality decline by about a third since 1990, are largely if not exclusively due to the reduction of the cancer promoting affects of hormones produced by the ovaries generic cialis from india I really hope that this wont happen again

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.