Na wakacje w tym roku wydamy zdecydowanie więcej. Jedynie ceny polis turystycznych pozostają bez zmian.

  • Branża turystyczna w Polsce odżywa po pandemii. Inflacja i rosnący apetyt na wypoczynek poza domem sprawiają jednak, że urlop w kraju bywa droższy od zagranicznego wyjazdu.
  • Wzrasta zainteresowanie zagranicznymi kierunkami. W tym roku chęć pozostania w Polsce na wakacje wyraża tylko 35 proc. Polaków. W zeszłym roku było to aż 47 proc.
  • Ceny urlopu poza krajem jednak również gwałtownie rosną. Wyjazd wakacyjny w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 r. będzie średnio o 533 zł droższy, niż w tym samym terminie 2021 r.
  • Ceny polis turystycznych nie wzrastają znacząco, a w niektórych przypadkach nawet maleją. Przykładowo, za ubezpieczenie podczas tygodniowego pobytu na Zanzibarze zapłacimy ponad 7 proc. mniej niż w 2021 r.

Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń turystyka w Polsce odżywa. Rekordowa inflacja i podwyżki cen sprawiają jednak, że za urlop w kraju trzeba często zapłacić więcej niż za zagraniczną wycieczkę. Przekłada się to na wzrost zainteresowania wyjazdami do „ciepłych krajów”. Według danych ABC Rynek i Opinia rok temu aż 47 proc. badanych deklarowało, że wyjedzie na wakacje wyłącznie w kraju. W tym roku osoby, które wybierają urlop w Polsce, stanowią jedynie 35 proc. respondentów.

Zabezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu w dalszym ciągu bardzo popularne.

Na ostateczną decyzję wpływają też tzw. paragony grozy, o których zrobiło się głośno już po majówce. Perspektywa poniesienia takich samych kosztów podczas wakacji nad polskim morzem lub np. w Hiszpanii działa na korzyść tej drugiej, gdzie dobra pogoda jest niemal gwarantowana.

W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z istotnymi ograniczeniami pandemicznymi, za którymi często szło ryzyko odwołania wyjazdu zagranicznego w ostatniej chwili lub nawet konieczność spędzenia czasu w pokoju hotelowym z powodu nagłego zachorowania. Te kwestie sprawiały, że wielu z nas rezygnowało z zagranicznych kierunków lub wykupywało ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z wyjazdu. Takie rozszerzenie zakresu ochrony do polis turystycznych jest bardzo popularne także w tym roku. Wiele osób wyjeżdżających za granicę zaczyna to traktować jako standardowe rozwiązanie, a nawet „must have” skoro z dużym wyprzedzeniem wykupują pobyt za kilkanaście tysięcy. Koszt ubezpieczenia rezygnacji z wyjazdu różni się w zależności od ubezpieczyciela. Przy wyborze takiej polisy trzeba zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia i szczegółowe zapisy mówiące o tym, co ono nam oferuje, w jakich sytuacjach będziemy mogli zrezygnować z wyjazdu, w jakim terminie można z tej opcji skorzystać. Warto skonsultować się w tej sprawie z Doradcą, który dobierze dla nas indywidualną ochronę. Ważnym czynnikiem jest również to, że taką polisę powinno wykupić się w odpowiednim czasie, tzn. maksymalnie kilka dni po zakupieniu lub zarezerwowaniu wycieczki (zależnie od TU). Warto pamiętać, że jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, taką polisę zwykle należy wykupić w dniu rezerwacji lub zakupu wycieczki – komentujeKarolina Markowska z CUK Ubezpieczenia.

Za wakacje zapłacimy więcej niż rok temu.

W tym roku z zauważalnie wyższymi w stosunku do lat poprzednich kosztami urlopu muszą liczyć się turyści, wybierający zarówno kierunki europejskie, jak i te bardziej odległe. Niestabilna sytuacja polityczna, wahania cen paliwa i trudna sytuacja gospodarcza na całym świecie sprawiają, że od wszechobecnych podwyżek ciężko uciec.

Według Instytutu Badań Rynków Turystycznych Travel Data wyjazd wakacyjny w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 r. będzie średnio o 533 zł droższy niż w tym samym terminie 2021 r. Największe zmiany cen odczują turyści wybierający Egipt oraz Wyspy Kanaryjskie. Te kierunki od zeszłego roku podrożały odpowiednio o średnio 819 zł i 562 zł. Za wakacje w Turcji, Grecji i Bułgarii w tym roku trzeba zapłacić średnio od 300 do 400 zł więcej.

Ubezpieczenia turystyczne w cenach podobnych jak przed rokiem, na Zanzibar taniej.

Sytuacja wydaje się nieco bardziej stabilna w branży ubezpieczeń. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy bez polisy turystycznej nie wyobrażają sobie wyjazdu za granicę. Świadomość Polaków w zakresie ubezpieczeniowej ochrony turystycznej rośnie z roku na rok.

– Już przed majówką widzieliśmy większe zainteresowanie polisami turystycznymi. To, że bez tego ubezpieczenia nie warto ruszać się z kraju, wie już wielu z nas. Nawet posiadając kartę EKUZ, nie jesteśmy w pełni chronieni. Konieczność skorzystania z pomocy służb ratunkowych czy medycznych za granicą bez polisy może słono kosztować. Przykładowo, koszt terapii w komorze hiperbarycznej niezbędnej w leczeniu choroby dekompresyjnej po nurkowaniu to w Egipcie to kilkunastu tysięcy euro. Za specjalistyczny transport medyczny z Grecji do Polski trzeba natomiast zapłacić nawet kilkadziesiąt tys. zł. Równocześnie polisa, która zabezpiecza takie ryzyka to koszt już od kilku złotych za osobę za dzień pobytu. Przykładowo, każdy z członków czteroosobowej rodziny wybierającej się na sierpniowy tydzień do Chorwacji za dzień ochrony zapłaci mniej niż za kawę w restauracji – wylicza Klaudia Szewczyk z CUK Ubezpieczenia.

Z danych Multiagencji CUK Ubezpieczenia wynika, że ceny polis turystycznych nie wzrastają znacząco, a w przypadku niektórych kierunków nawet maleją. Przykładowo, wybierając się na coraz popularniejszy wśród Polaków Zanzibar za ubezpieczenie miesięcznego pobytu jednej osoby obejmujące pokrycie kosztów leczenia do 500 tys. zł oraz OC na 20 tys. zł trzeba w tym roku zapłacić 217 zł. To o ponad 7 proc. mniej niż w 2021 r. Ta niewielka wyspa zyskuje coraz większą sympatię, z roku na rok odwiedza ją coraz więcej Polaków, a niektórzy, jak np. Katarzyna Werner, dziennikarka związana z TVN, decydują się nawet pozostać tam na stałe.

Na nieduże zmiany cen polis mogą liczyć też turyści wybierający się do Tunezji. Ubezpieczenie dziewięciodniowego czerwcowego wyjazdu trzyosobowej rodziny to aktualnie koszt 157 zł. To niewielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku – 37 zł. Polisa pokrywa koszty leczenia do 45 tys. euro oraz zawiera ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków do 10 tys. zł i OC do 50 tys. zł.

Polisa do Chorwacji – już od 34 zł.

Chorwacja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. Specjaliści Multiagencji CUK Ubezpieczenia przygotowali zestawienie cen ubezpieczeń dla jednej osoby wybierającej się na tygodniowy wyjazd do Chorwacji w dniach 16.06-22.06. Polisy zawierają rozszerzenie o uprawianie sportów wodnych i ewentualnie sprzęt sportowy. Jaki uzyskano efekt?

– Rozpiętość wysokości składki w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych jest dosyć duża. W przypadku Chorwacji można za podobny zakres ochrony zapłacić 34 zł lub… dużo więcej. W przypadku krajów afrykańskich, gdzie dochodzą inne ryzyka np. związane z chorobami tropikalnymi, koszty polis są większe. Rośnie więc także rozpiętość cen w różnych TU. Warto porównać oferty od kilku ubezpieczycieli, zweryfikować zakresy, sumy ubezpieczenia, a także wykluczenia ochrony i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie ochrony. Pomocny w tym procesie może okazać się kalkulator online, który, po wprowadzeniu kilku danych, przedstawia dopasowane do konkretnych potrzeb oferty różnych ubezpieczycieli – dodaje Kamil Franciszkiewicz z CUK Ubezpieczenia.

Ciekawostki z rynku ubezpieczeń turystycznych.

  • Wśród ciekawych dodatków do polis, niektóre TU oferują również ubezpieczenie domu, mieszkania lub mienia na czas wyjazdu.
  • Ponadto, niektórzy ubezpieczeni mogą skorzystać z rozszerzenia zakresu ochrony polisy o pomoc rodzinie pozostającej w Polsce po zagranicznym wypadku właściciela polisy. Taka pomoc może obejmować np. zapewnienie opieki nad dziećmi lub zwierzętami.
  • Pomimo odchodzenia od pandemicznych obostrzeń w wielu krajach, COVID-19 wciąż pozostaje w podstawowym zakresie ochrony polis większości TU. Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele rozszerzyli zakres też o COVID-19, kwarantannę i izolację, ochronę w kosztach leczenia i kosztach rezygnacji z podróży.
  • Wybierający do pracy sezonowej za granicą mogą uzyskać ochronę ubezpieczeniową w ramach polisy podróżnej. W przypadku niektórych TU należy jednak rozszerzyć zakres ochrony o pracę fizyczną.