Zielone obligacje sposobem na finansowanie proekologicznych inwestycji

  • Axpo Holding AG w połowie lipca po raz pierwszy wprowadził na szwajcarski rynek kapitałowy zielone obligacje o wartości 133 mln CHF.
  • Uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na finansowanie projektów w sektorach fotowoltaiki i energetyki wiatrowej.

Zielone obligacje (green bonds) to dłużny instrument finansowy, który cieszy się coraz większą popularnością na światowych rynkach kapitałowych. Od zwykłych obligacji różni się tym, że uzyskane z emisji środki przeznaczane są na cele proekologiczne, służące poprawie kondycji środowiska naturalnego.

Debiut zielonych obligacji

15 lipca Axpo Holding AG wprowadził zielone obligacje na szwajcarski rynek kapitałowy poprzez platformę cyfrowego rynku kapitałowego. Dzięki emisji zielonych obligacji, Axpo może w jeszcze większym stopniu zaangażować się w kwestie ochrony środowiska i inwestować w innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do zbudowania zrównoważonej ekologicznie przyszłości.

Zielone obligacje Axpo Holding AG mają wartość 133 mln CHF, kupon 1,002% i okres 7 lat. Uzyskane dzięki emisji obligacji środki zostaną przeznaczone na finansowanie projektów w sektorach fotowoltaiki i energetyki wiatrowej.

Spektakularne inwestycje

Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii; w Polsce – największym niezależnym odbiorcą energii z OZE. Słynie z inwestycji, które przyczyniają się do rozwoju rynku zielonej energii na świecie. W tym roku firma uzyskała zgodę na budowę położonej najwyżej w Europie elektrowni fotowoltaicznej w Alpach, niemal 2500 m n.p.m. Zależna od Axpo spółka Urbasolar zbuduje natomiast 37 nowych elektrowni słonecznych we Francji.

Ochrona środowiska w Axpo Polska

Kwestie ochrony środowiska są dla Axpo Polska bardzo ważne – nie tylko stanowią część planu zrównoważonego rozwoju, ale pojawiają się także w codziennej działalności firmy. Klientom końcowym w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw zapewniana jest zielona energia w ramach wszystkich kontraktów na sprzedaż energii. W biurach wprowadzono natomiast elektroniczny obieg dokumentów i e-faktury dla klientów, aby codziennie zmniejszać zużycie papieru. Promowane są także ekologiczne dojazdy do pracy – pracownicy mają do dyspozycji m.in. elektryczne hulajnogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *