W Lublinie uruchomiono jedną z największych instalacji gaszeniowych w Europie

  • W Lublinie powstała jedna z największych instalacji gaszenia pianą lekką typu Hot-Foam w Europie.
  • Zainstalowany przez SPIE Building Solutions system znajduje się w magazynie firmy Parys, liczącym 6,3 tys. m2 powierzchni i 11 m wysokości.
  • Dzięki zastosowaniu instalacji czas od wykrycia pożaru do wypełnienia całej kubatury magazynu pianą, wyniesie zaledwie 3 minuty.

Lublin, 25 listopada 2019 r.Parys, producent i dystrybutor produktów do pielęgnacji samochodów, zlecił SPIE projekt i wykonanie systemu gaszenia pianą lekką w hali wysokiego składowania o kubaturze blisko 70 tys. m3. Instalacja ta jest obecnie największą instalacją tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie.

Gaszenie pożaru w zaledwie 3 minuty

SPIE ma doświadczenie w realizacji różnego typu instalacji gaszeniowych. Ze względu na przeznaczenie lubelskiego magazynu do przechowywania dużych ilości substancji palnych, firma zdecydowała się na zastosowanie stałej instalacji gaśniczej na pianę lekką typu Hot-Foam. Czujniki wykrywają ogień w ułamku sekundy i uruchamiają system.

– Zapewnia to błyskawiczną reakcję na powstały pożar – w ciągu 3 minut cały obiekt wypełnia się pianą gaśniczą, odcinając dostęp niezbędnego do spalania tlenu i blokując tym samym dalsze rozprzestrzenianie się ognia – mówi Michał Turek, Dyrektor Sprzedaży Fire & Systems, SPIE Building Solutions.W większości przypadków pozwala to ugasić pożar bez udziału straży pożarnej.

Szybkość działania systemu jest możliwa dzięki wydajnej pompowni pożarowej, zbudowanej w oparciu o trzy pompy pożarowe z silnikiem diesela, generującej ponad 40 tys. litrów środka gaśniczego na minutę. Dla porównania standardowa instalacja tryskaczowa wydaje jedynie ok. 7 tys. l/min.

Piana wytwarzana w ekstremalnych temperaturach

Gaszenie pianą jest rozwiązaniem od lat powszechnie stosowanym w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, jak również w przemyśle, m.in. naftowym i chemicznym. Innowacyjność zastosowanej przez SPIE technologii polega na wykorzystaniu systemu zdolnego do normalnego działania w trakcie pożaru i wytworzenia piany lekkiej o optymalnych parametrach nawet z gorących gazów pożarowych o temperaturze ponad 800°C. To szczególnie istotne w przypadku pożarów cieczy palnych. Ich dynamiczny rozwój powoduje gwałtowny wzrost temperatury produktów spalania, czyli dymu, który zmieszany z powietrzem z wnętrza hali jest wykorzystany do produkcji piany.

Jesteśmy w stanie dostarczać to rozwiązanie dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zdobytemu zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych rynkach, jak również dzięki kadrze wykwalifikowanych pracowników. W Lublinie powstał system o niespotykanej dotąd w Polsce skali. Rozmiar przeciętnego systemu gaszenia pianą lekką na rynku jest co najmniej o połowę mniejszy – dodaje Michał Turek.

***

O firmie:

SPIE Building Solutions to lokalny oddział francuskiego koncernu SPIE S.A. – niezależnego europejskiego lidera usług multi-technicznych w obszarze energetyki i komunikacji. Oddział w Polsce specjalizuje się w multitechnicznej obsłudze nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 6,5 mln m2, systemach antykradzieżowych, instalacjach przeciwpożarowych, niskoprądowych i teletechnicznych. Firma gwarantuje wsparcie na każdym etapie cyklu życia budynku: od koncepcji i projektu instalacji i systemów, po ich wykonanie, konserwacje i modernizacje.