EasyMoney przechodzi w polskie ręce

  • Firma pożyczkowa EasyMoney sp. z o.o. zmieniła właściciela. Dotychczasowi właściciele z Korei wycofali się z Polski.
  • Nabywcą jest e-Kancelaria – Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o. prowadząca działalność doradczą, windykacyjną i pomoc prawną.
  • To już drugie w tym półroczu przejęcie firmy pożyczkowej przez e-Kancelarię, której podstawową działalnością jest windykacja na zlecenie.

18. listopada została podpisana transakcja sprzedaży spółki EasyMoney, która udzielała pożyczek osobom fizycznym. Dotychczasowi właściciele, koreańska spółka WE CAN LOAN Co. LTD, zdecydowała o zakończeniu swojej działalności w Polsce i sprzedaży biznesu. Nabywcą jest e-Kancelaria – Grupa Prawno-Finansowa sp. Z o.o., która specjalizuje się w doradztwie, pomocy prawnej i windykacji na zlecenie.

W ramach transakcji e-Kancelaria przejęła ok 30 mln zł wierzytelności, kilkadziesiąt tysięcy klientów, którzy wnioskowali o pożyczki, kilka tysięcy aktywnych klientów spłacających zobowiązanie, domenę internetową easymoney.com.pl i samą markę.

– To wbrew nazwie spółki nie były łatwe pieniądze. Negocjacje z Koreańczykami były długie i trudne, ale ostatecznie osiągnęliśmy porozumienie. Dysponujemy własnymi, skutecznymi narzędziami windykacyjnymi i właśnie w windykacji portfela wierzytelności przejętej spółki widzimy szansę na przychody. Kupno całej firmy, a nie samego portfela wierzytelności pozwoli nam zachować status wierzyciela pierwotnego, co jest istotne ze względu na obowiązujące przepisy. Windykacja w takiej formule jest tańsza i skuteczniejsza. Sama baza klientów EasyMoney jest dla nas bardzo wartościowa, bo liczy kilkadziesiąt tysięcy pozycji. Będziemy z tymi osobami rozmawiać oferując im nasze własne produkty, takie jak wsparcie w odzyskiwaniu opłat z UFK, pomoc przy „odfrankowieniu” kredytów hipotecznych czy wreszcie przeprowadzanie procesu upadłości konsumenckiej. Nie planujemy natomiast samodzielnie prowadzić działalności pożyczkowej. Nie wykluczam, że takie działania podejmiemy jednak w przyszłości z jednym z naszych partnerów biznesowych. W tej chwili jednak skupiamy się na wysokim poziomie obsługi zadłużeń, które przejęliśmy w ramach transakcji jak i na skutecznej windykacji portfeli zleconych nam przez naszych partnerów – mówi Piotr Maciągowski Prezes e-Kancelarii – Grupy Prawno-Finansowej.

Po zmianach legislacyjnych, które weszły w życie wcześniej w tym roku ceny pakietów wierzytelności mocno spadły. Dzięki temu widoczny jest trend zwiększonej aktywności w zlecaniu działań windykacyjnych firmom zewnętrznym, co dla e-Kancelarii jest korzystnym trendem, gdyż traktują takie zadania jako zasadniczą część swojej działalności. Także zmiany ustawowe dotyczące działalności pożyczkowej zmieniają ten rynek, a część obecnych na nim do tej pory podmiotów decyduje się na rezygnację z obecności w Polsce.

e-Kancelaria procesy windykacji prowadzi na wszystkich etapach: monitoringu, polubownym, sądowym i egzekucyjnym. Wysoka skuteczność tej działalności powoduje, że otrzymuje kolejne zlecenia nie tylko od firm pożyczkowych, ale i z branż TSL, HORECA oraz z budownictwa. Obecnie firma obsługuje ponad 20 tys. spraw windykacyjnych o łącznej wartości około 400 mln zł.

We wrześniu e-Kancelaria przeprowadziła podobną transakcję przejmując od amerykańskiego właściciela CNG Holdings firmę pożyczkową Axcess Financial Poland, która podobnie jak Koreańczycy wycofała się z Polski.

– Nasza wiedza, zasoby, narzędzia, doświadczenie czy wreszcie wysoki poziom realizowanych zleceń powoduje, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem zarówno dla spółek, które chcą wycofać się z Polski, jak i dla firm o ugruntowanej pozycji i sile, którzy współpracują z nami i zlecają zadania windykacyjne. Tym drugim pomagamy w budowaniu i realizacji strategii dywersyfikacji przychodów i odzyskiwania należności. Taka współpraca napędza obydwie strony – dodaje Piotr Maciągowski.