29 tysięcy osób doznało urazów kończyn w pracy

  • Prawie 80% poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznaje urazu kończyn.
  • Poważne kontuzje wiążą się zazwyczaj z koniecznością odbycia rehabilitacji.
  • Grupowe ubezpieczenia zdrowotne pozwalają na szybkie podjęcie leczenia pourazowego oraz zapewniają zdalne konsultacje specjalistyczne.

Z opublikowanej przez GUS analizy „Wypadki przy pracy w I półroczu 2018 r.” wynika, że najczęściej występującymi obrażeniami w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń w pracy są urazy kończyn. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku tego typu kontuzje miały miejsce w 78,8% wypadków, czyli poszkodowanych zostało ponad 29 tys. osób. Urazów rąk doznało ponad 16 tys. osób (43,8% wypadków), a nóg prawie 13 tys. pracowników (35% przypadków). Owszem, pomoc doraźna poszkodowanym udzielana jest natychmiastowo w ramach świadczeń publicznej opieki zdrowotnej, jednak niektóre urazy mogą wymagać długotrwałego leczenia i stałej pomocy specjalistów, w tym rehabilitacji, która w ramach NFZ może się wiązać z koniecznością oczekiwania w długich kolejkach.

Sprawna pomoc służb ratowniczych i szybkie objęcie doraźną opieką ambulatoryjną, które gwarantuje NFZ w ramach świadczeń ZUS, to przy niektórych urazach kończyn jedynie początek drogi w powrocie do zdrowia. W przypadku ciężkich urazów, oprócz ustabilizowania stanu zdrowia, równie ważne są działania zmierzające do odzyskania sprawności ręki bądź nogi. Do tego zazwyczaj konieczna jest rehabilitacja, na którą w ramach NFZ czas oczekiwania może wynosić kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. W takiej sytuacji sposobem na szybkie rozpoczęcie leczenia mogą się okazać świadczenia prywatne dostępne m.in. za pośrednictwem grupowych ubezpieczeń zdrowotnych – wskazuje Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Pomoc dostosowana do potrzeb

Rynek ubezpieczeń zdrowotnych nieustannie się rozwija, dzięki czemu systematycznie rośnie zakres ochrony, jaką można uwzględnić w ramach polisy. Oprócz opieki specjalistów z różnych dziedzin medycyny na liście dostępnych świadczeń znajduje się też szereg badań diagnostycznych i laboratoryjnych oraz zabiegów ambulatoryjnych, w tym chirurgii 1 dnia, co jest szczególnie istotne przy wypadkach pracowniczych. Coraz częściej polisy zapewniają również dostęp do badań wysokospecjalistycznych i tzw. diagnostyki ciężkiej, czyli rezonansu magnetycznego oraz tomografii. Ubezpieczyciele mogą także oferować dostęp do rozbudowanego pakietu usług rehabilitacyjnych, jak i świadczeń z zakresu medycyny pracy, które uwzględniają np. profilaktykę chorób zawodowych. Pomoc ta może okazać się nieocenionym wsparciem w szybkim powrocie do zdrowia po nagłym wypadku w pracy.

Choć niektóre warianty ubezpieczeń mogą nie uwzględniać tak szerokiego zakresu pomocy, to warto pamiętać, że większość towarzystw umożliwia płynne przejście na wyższy pakiet świadczeń, dzięki czemu ubezpieczony szybko otrzyma pomoc. Z naszych doświadczeń wynika, że w przypadku pracowników, którzy doznali urazu w trakcie pracy lub którym pogorszył się stan zdrowia, pracodawcy z własnej inicjatywy proponują rozszerzenie ubezpieczenia – dodaje Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.

Konsultacje można odbyć także zdalnie

Dużym udogodnieniem dla osób wymagających długotrwałej opieki specjalistycznej jest również rozwój usług zdalnych oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeń, w postaci telekonsultacji lekarskich. Do niedawna zapewniały one wyłącznie kontakt z internistą lub lekarzem rodzinnym, ale obecnie mogą obejmować również konsultacje specjalistyczne, m.in. ortopedyczne. Dzięki temu osoby będące w trakcie leczenia szybko otrzymają poradę w wypadku pogorszenia się stanu zdrowia. Jeżeli zajdzie konieczność zakupu dodatkowych leków, to stosowne recepty zostaną przekazane ubezpieczonemu za pośrednictwem kuriera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *