Kierowcy zawodowi – dobrze zarabiają, dużo ryzykują

 • W Polsce jest 2,5 mln osób z uprawnieniami do kierowania pojazdami ciężarowymi. Aż 1,5 mln może się pochwalić także kategorią C+E pozwalająca na prowadzenie cięższych samochodów – powyżej 3,5 t.
 • Przewozem osób z licencją taksówkarską zajmuje się blisko 120 tys. osób. Drugie tyle zarejestrowanych kierowców mają łącznie największe aplikacje mobilne do przewożenia osób lub jedzenia. 
 • Nieco ponad 200 tys. kierowców w Polsce ma uprawnianie D1 upoważniające do prowadzenia tzw. busa.
 • Ryzyko wypadków jest u zawodowych kierowców dosyć wysokie. W przypadku pracy w transporcie ryzyko jest większe niż np. w rolnictwie czy budownictwie.

Zawodowi kierowcy – czasem mówi się o nich „szeryfowie dróg”, „złotówy” czy „busiarze”. To zajęcie, któremu towarzyszy stres, walka z czasem, często – samotność. Przede wszystkim profesjonalni kierowcy bardziej niż inne zawody, są narażeni na wypadki drogowe.

Branża transportowa mierzy się z dużymi brakami kadrowymi, co potęguje zmęczenie i przeciążenie pracą. To kolejny ważny element podnoszący poziom ryzyka. Nie wspominając już o fakcie, że jest to jeden z najszybciej „starzejących” się zawodów. Średni wiek zawodowego kierowcy wynosi ponad 50 lat – dane Międzynarodowej Organizacji ds. Transportu (IRU). Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wynika, że aż 29% z 1,5 mln kierowców zawodowych ma powyżej 65 lat.

2,5 mln Polaków może prowadzić „tira”

W Polsce łączna liczba osób uprawnionych do kierowania pojazdami (posiadających prawo jazdy) wynosi 22 mln, ma je zatem więcej niż połowa Polaków. Wśród nich jest 2,5 mln osób z kategorią C uprawniającą do kierowania pojazdami ciężarowymi. Aż 1,5 mln może się pochwalić także kategorią C+E pozwalająca na prowadzenie ciągnika siodłowego z naczepą. Oczywiście nie wszyscy posiadający uprawnienia do kierowania tirem czy busem zajmują się tym cały czas zawodowo. Z drugiej strony branżowe organizacje transportowe szacują, że w Polsce brakuje pomiędzy 100 a 400 tys. kierowców pojazdów ciężarowych.

240 tysięcy „na taksówce”

W 2021 roku w Polsce usługi transportowe świadczyło ponad 120 tys. licencjonowanych taksówkarzy.

Przybywa jednak kierowców pracujących we flotach, a ubywa samozatrudnionych. 90 proc. nowych kierowców rozpoczyna pracę w popularnych firmach flotowych. Zsumowana liczba kierowców zarejestrowanych w największych, mobilnych aplikacjach taksówkarskich też daje liczbę około 120 tys., ale nie jest to liczba osób „jeżdżących na Uberze”, bo wielu kierowców jest zarejestrowanych w kilku aplikacjach. Liczba taksówkarzy zatrudnionych w firmach flotowych w stosunku do samozatrudnionych zwiększa.

Przewozem osób zajmują się też tzw. „busiarze”. W Polsce uprawnianie D1 upoważniające do prowadzenia tzw. busa ma nieco ponad 200 tys. kierowców.

Praca dobrze płatna, ale ryzykowna

Praca kierowców zawodowych w Polsce bywa dobrze płatna. Kierowcy ciągników siodłowych nierzadko mogą znaleźć zatrudnienie za kwotę przekraczająca 10 tys. złotych, szczególnie ci obsługujący ruch zagraniczny. Spore dochody mogą też osiągnąć kierowcy taksówek z aplikacji, oczywiście pod warunkiem, że dużo jeżdżą (według danych Uber, statystyczny kierowca korzystający z aplikacji ma za sobą średnio ponad 2500 przejazdów). Na dochody nie powinni też narzekać właściciele i kierowcy busów, szczególnie przewożący turystów w górach czy nad morzem.

Dobre lub przynajmniej przyzwoite zarobki wynikają oczywiście z dużego nakładu pracy i zazwyczaj długiego czasu spędzonego „za kółkiem”. Specjalność ta niesie też ze sobą spore ryzyko. To najbardziej oczywiste wiąże się z poruszaniem się po drogach i ryzykiem wypadków. Wg danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2021 roku kierowcy ciężarówek byli sprawcami 9,59% wypadków.

Współczynnik wypadków określany na podstawie danych GUS w transporcie i gospodarce magazynowej (które są klasyfikowane w jednej kategorii) jest jednym z wyższych wśród wszystkich branż. W I kwartale 2022 r. poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących to w transporcie 1,04. Wyraźnie więcej ma tylko górnictwo i wydobywanie (3,08), ale np. uważane za mocno wypadkowe rolnictwo miało współczynnik 0,89, a budownictwo tylko 0,67. 1,04 to i tak zaskakująco mało, bo w I połowie 2021 roku w wypadkach przy pracy w transporcie ucierpiały 2374 osoby. Liczba poszkodowanych na 1000 pracujących, czyli tzw. czynnik wypadkowości – wynosi 2,54.

Koszt, który ponosi kierowca…  

Według raportu Inspekcji Transportu Drogowego, powstałego po skontrolowaniu 20 tys. busów co szósty pojazd wożący ludzi po polskich drogach nie powinien być w ogóle dopuszczony do użytku. Jazda takimi pojazdami bywa ryzykowna dla pasażerów, ale także oczywiście dla ich kierowców.

Dla kierowców obciążająca jest odpowiedzialność za przewożonych ludzi i towar, a także długi czas przebywania w niekomfortowych, nużących i nierzadko stresujących okolicznościach np. w oczekiwaniu na przekroczenie granicy. Zawodowych kierowców znacznie częściej mogą dotykać różne choroby m.in. otyłość, nadciśnienie, choroby kręgosłupa i inne wynikające z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej lub ciężkiej pracy fizycznej. Kierowcy narażeni są na inne szkodliwe czynniki – hałas, spaliny, stres, wibracje. Także zaawansowany wiek to ważny czynnik ryzyka, o czym kierowcy doskonale wiedzą. Zważywszy na te elementy, kierowcy zawodowi chętnie interesują się ubezpieczeniami na życie – mówi Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Według danych Saltus do najczęstszych dolegliwości, z którymi zmagają się kierowcy, zaliczamy choroby układu kostno-stawowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Coraz częściej uskarżają się także na problemy ze wzrokiem i słuchem, wynikającymi z długotrwałego skupiania wzroku w jednym punkcie i nieprzerwanego przebywania w hałasie. Jednak nie wszystkie te problemy klasyfikuje się jako schorzenia zawodowe. Jako takich nie kwalifikuje się np. problemów kardiologicznych oraz nabytych wad postawy.

Polisa na życie dla kierowcy zawodowego

Oprócz wypłaty świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego, pieniądze z polisy zapewniają też środki finansowe na leczenie najpoważniejszych schorzeń. Ponadto gwarantują wsparcie finansowe w momencie utraty zdolności do pracy, hospitalizacji i wielu innych kryzysowych sytuacji. Według ekspertki CUK Ubezpieczenia przy wyborze odpowiedniej oferty polisy na życie nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kierowcą jest ubezpieczający się. Przy zawieraniu umowy po prostu wybierany jest zawód „kierowca zawodowy”, ew. taksówkarz, kurier itp. Zarówno kierowca ciężkiego pojazdu z naczepą, jak również taksówki czy busa może skorzystać ze świadczeń, które w ramach takich ubezpieczeń są oferowane m.in. za uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku, śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego czy pobyt w szpitalu w wyniku NW.

Kierowca zawodowy wybierający polisę na życie powinien porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, bo one mocno mogą się od siebie różnić. Odmienne mogą być nie tylko ceny i sumy ubezpieczenia, ale także zakres wsparcia. Oczywiście niektóre produkty mogą oferować wyższe kwoty ubezpieczenia dotyczące wypadków niż inne. W niektórych przypadkach oprócz standardowego pakietu możemy dokupić do swojej polisy Pakiet Komunikacyjny, dzięki któremu uposażony w polisie otrzymuje m.in. dodatkowe 200 tys. w razie śmierci w wypadku komunikacyjnym. Istotne dla kierowcy zawodowego, który w wyniku wypadku nie może wykonywać swojej pracy, może być 500 zł wypłaty świadczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu. W niektórych opcjach można uzyskać nawet 900 zł za jeden dzień – wylicza Sandra Kucińska z CUK Ubezpieczenia.

Warto podkreślić, że według danych GUS, niezdolność do pracy przypadająca na jednego poszkodowanego kierowcę wynosi aż 32,5 dni!

Szczególnie wartościowe dla zawodowych kierowców może być ubezpieczenie na życie uzupełnione o pakiet medyczny gwarantujący dostęp do prywatnej ochrony zdrowia. Odpowiednio skonstruowany powinien uwzględniać wszystkie problemy zdrowotne, wynikające ze specyfiki wykonywanego zawodu i warunków pracy. Oczywistym czynnikiem motywującym do takiego rozwiązania jest długi czas oczekiwania do specjalistów w ramach NFZ.

Kierowcy zawodowi najczęściej potrzebują konsultacji specjalistycznych (m.in. kardiolog, okulista, chirurg, neurolog, ortopeda), badań EKG, ECHO serca, badań obrazowych: RTG, rezonans magnetyczny czy szybkiego dostępu do specjalistów od rehabilitacji narządów ruchu. Takie pakiety ubezpieczeniowe dają poczucie bezpieczeństwa i w razie potrzeby – dostępu do specjalistów i właściwych usług medycznych, na które prywatnie pewnie znacznie mniej osób mogłoby sobie pozwolić.

128 Replies to “Kierowcy zawodowi – dobrze zarabiają, dużo ryzykują

 1. I must show my respect for your kindness for all those that must have guidance on this particular matter. Your real dedication to passing the solution all-around appears to be amazingly good and have in every case encouraged others much like me to arrive at their objectives. Your personal useful information means so much to me and especially to my peers. Regards; from everyone of us.

 2. I simply wished to thank you so much once again. I’m not certain what I could possibly have done in the absence of the entire basics revealed by you concerning my topic. It truly was the daunting matter in my view, nevertheless seeing the specialized technique you treated the issue made me to leap with joy. I’m grateful for this support and thus have high hopes you realize what a powerful job you are accomplishing educating men and women using your blog. I am certain you have never encountered all of us.

 3. I wish to express appreciation to you for rescuing me from such a matter. Just after scouting throughout the world wide web and meeting concepts which were not powerful, I figured my life was gone. Living minus the solutions to the difficulties you’ve resolved through your guide is a critical case, and the ones which might have badly damaged my entire career if I hadn’t noticed the website. Your main capability and kindness in maneuvering all areas was helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a thing like this. It’s possible to at this time look forward to my future. Thank you so much for the expert and result oriented help. I won’t think twice to recommend your site to any person who needs recommendations about this issue.

 4. Very good written article. It will be helpful to everyone who usess it, including yours truly :). Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.

 5. I’m just writing to let you understand what a perfect discovery my friend’s daughter undergone viewing yuor web blog. She learned a lot of pieces, with the inclusion of what it is like to possess an ideal teaching spirit to get other folks easily completely grasp specific problematic subject matter. You actually did more than my expected results. Many thanks for distributing such interesting, healthy, revealing and as well as unique tips about your topic to Mary.

 6. I wish to convey my appreciation for your kind-heartedness for persons that really want assistance with this question. Your special dedication to passing the message all over ended up being surprisingly effective and have in every case helped guys and women just like me to arrive at their desired goals. Your insightful advice can mean this much a person like me and further more to my fellow workers. Thanks a lot; from everyone of us.

 7. I am only commenting to let you know what a really good discovery our daughter gained reading your web site. She figured out a wide variety of details, not to mention how it is like to possess an incredible giving heart to make a number of people easily know various specialized matters. You truly surpassed my desires. Thanks for presenting such useful, healthy, edifying and as well as fun tips on that topic to Lizeth.

 8. Thank you for all of the efforts on this site. Gloria take interest in going through internet research and it’s really simple to grasp why. Most people hear all about the compelling mode you give great thoughts via your website and welcome contribution from some other people on this article and my girl is without a doubt being taught a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are always doing a superb job.

 9. My spouse and i felt now lucky Chris managed to complete his inquiry from your ideas he had in your blog. It’s not at all simplistic just to continually be giving away steps that many others might have been trying to sell. Therefore we figure out we’ve got the writer to appreciate because of that. All the explanations you have made, the straightforward site navigation, the relationships you give support to instill – it is mostly sensational, and it’s really assisting our son and the family understand the issue is entertaining, which is certainly pretty vital. Thanks for all!

 10. I simply had to say thanks yet again. I am not sure what I would have handled without those tactics revealed by you concerning that concern. This has been a depressing crisis for me, nevertheless being able to see the specialized mode you managed it made me to leap for joy. I’m thankful for your work and as well , wish you recognize what an amazing job that you’re accomplishing instructing some other people through the use of a web site. I’m certain you have never come across all of us.

 11. A lot of thanks for every one of your effort on this web page. My mom enjoys conducting investigations and it is obvious why. Most people know all about the dynamic manner you produce effective guides via this web blog and in addition welcome contribution from other ones on this subject while my simple princess is certainly learning a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re the one doing a terrific job.

 12. I and my buddies have already been looking through the good helpful tips from your web site and then immediately I had a terrible suspicion I never thanked you for those strategies. My women appeared to be absolutely very interested to see them and now have quite simply been enjoying these things. Thanks for actually being so thoughtful and then for finding certain very good areas millions of individuals are really desperate to know about. Our own honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 13. I must express some appreciation to you just for rescuing me from this type of crisis. Just after exploring through the the net and seeing ideas which are not helpful, I believed my entire life was over. Existing minus the strategies to the difficulties you’ve resolved by way of this article is a critical case, and the ones that might have adversely affected my entire career if I hadn’t discovered your web blog. Your competence and kindness in dealing with a lot of stuff was valuable. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a point like this. I’m able to at this moment look forward to my future. Thanks a lot so much for this skilled and result oriented guide. I won’t think twice to endorse your web blog to any individual who needs and wants recommendations about this matter.

 14. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily nice possiblity to read articles and blog posts from this blog. It is usually so nice and also stuffed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to visit your blog at least three times in one week to read through the fresh items you have got. And of course, I’m so always fascinated for the astounding advice served by you. Some 2 tips in this article are clearly the finest we have had.

 15. I wish to show some thanks to you for rescuing me from this type of difficulty. Right after searching throughout the online world and seeing things which are not pleasant, I was thinking my entire life was gone. Being alive minus the approaches to the difficulties you have solved as a result of the write-up is a serious case, and the ones that might have in a wrong way affected my career if I hadn’t come across your web page. Your own personal knowledge and kindness in playing with every item was crucial. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a point like this. I’m able to at this point look ahead to my future. Thanks very much for this high quality and effective help. I will not hesitate to suggest the website to anybody who should have guidelines about this problem.

 16. I precisely had to thank you so much all over again. I do not know what I might have implemented without the actual smart ideas contributed by you concerning this problem. It became the frustrating circumstance in my circumstances, nevertheless viewing this specialized form you solved that made me to leap for contentment. I’m happier for your information and in addition sincerely hope you are aware of a great job you’re providing educating many people through your website. Probably you haven’t come across any of us.

 17. I intended to send you this little bit of note in order to say thank you again relating to the precious principles you have featured above. It is simply seriously open-handed with people like you to give openly all many individuals would have offered for an electronic book to help make some money for themselves, certainly now that you could possibly have tried it if you ever decided. These guidelines likewise worked to be the easy way to realize that many people have similar interest really like my personal own to know the truth many more concerning this matter. I’m sure there are numerous more fun times up front for individuals that scan through your website.

 18. I precisely desired to appreciate you all over again. I do not know the things that I might have handled in the absence of the ideas contributed by you relating to this subject. It was before the distressing scenario in my opinion, however , being able to view a specialised approach you dealt with that forced me to leap for fulfillment. I will be happier for the support and in addition expect you recognize what a powerful job that you’re getting into educating the others using a web site. Most likely you’ve never got to know any of us.

 19. I have to convey my affection for your generosity in support of persons who absolutely need assistance with your area. Your special dedication to passing the message throughout had been quite significant and have usually enabled many people just like me to arrive at their targets. The warm and helpful information denotes so much a person like me and substantially more to my colleagues. Regards; from everyone of us.

 20. My husband and i were very joyous Ervin could carry out his web research by way of the precious recommendations he obtained from your weblog. It’s not at all simplistic to simply continually be giving out secrets and techniques that men and women may have been making money from. Therefore we do understand we have got the writer to appreciate for that. All of the illustrations you’ve made, the straightforward blog menu, the relationships your site help to create – it’s got all astounding, and it is aiding our son and us believe that the article is amusing, and that is quite vital. Thank you for all!

 21. I definitely wanted to jot down a small note in order to say thanks to you for the pleasant ways you are showing on this site. My long internet research has finally been rewarded with high-quality information to talk about with my co-workers. I 'd admit that most of us readers are unequivocally fortunate to exist in a fantastic network with many special individuals with good concepts. I feel rather grateful to have discovered the site and look forward to plenty of more enjoyable moments reading here. Thanks again for a lot of things.

 22. I in addition to my buddies came digesting the best information and facts on your web blog while all of the sudden developed a horrible feeling I never expressed respect to you for those techniques. Most of the young men are already for this reason passionate to read them and already have undoubtedly been enjoying these things. Many thanks for turning out to be simply thoughtful and for figuring out these kinds of useful tips most people are really wanting to learn about. My personal sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 23. I wanted to write a quick note in order to appreciate you for those awesome solutions you are showing on this website. My particularly long internet search has now been paid with useful knowledge to write about with my two friends. I would express that many of us website visitors are extremely endowed to be in a very good website with many brilliant people with very beneficial solutions. I feel very much lucky to have used your webpages and look forward to really more fabulous moments reading here. Thanks again for everything.

 24. I enjoy you because of your entire labor on this site. Kim really loves engaging in internet research and it’s really easy to see why. Most of us notice all regarding the dynamic tactic you give important tactics through your web site and in addition foster participation from some others on this area of interest and my princess is certainly understanding a lot of things. Enjoy the rest of the year. You’re the one carrying out a brilliant job.

 25. I needed to compose you the bit of note to give many thanks as before over the great ideas you have provided on this site. It has been quite unbelievably open-handed with people like you in giving without restraint precisely what a number of people would have offered as an e book in making some dough for themselves, most importantly considering the fact that you might have done it in the event you wanted. Those strategies additionally served like a great way to know that other individuals have similar eagerness really like my own to learn a whole lot more pertaining to this problem. Certainly there are thousands of more pleasurable opportunities in the future for folks who examine your blog post.

 26. I simply wanted to jot down a brief word to be able to say thanks to you for all of the pleasant concepts you are giving out on this website. My long internet search has now been rewarded with sensible suggestions to share with my classmates and friends. I 'd point out that many of us site visitors are extremely blessed to dwell in a useful site with so many marvellous individuals with good tips. I feel somewhat lucky to have used your entire website and look forward to tons of more thrilling times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 27. I just wanted to write down a remark so as to appreciate you for those precious concepts you are giving at this website. My rather long internet investigation has now been recognized with good knowledge to write about with my close friends. I 'd say that most of us website visitors actually are very fortunate to be in a magnificent website with so many awesome individuals with valuable tricks. I feel quite blessed to have used the webpages and look forward to plenty of more thrilling times reading here. Thank you once more for a lot of things.

 28. I simply had to appreciate you once more. I’m not certain what I would have followed without those creative ideas provided by you over this subject matter. It had become the frustrating scenario in my opinion, nevertheless considering a specialised style you treated the issue forced me to weep with fulfillment. Now i am happier for this help as well as pray you are aware of a great job you’re accomplishing instructing many people thru your website. I know that you haven’t met any of us.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.