Axpo koncentruje się na akumulatorach i wodorze

Axpo ogłosiło utworzenie dwóch nowych obszarów działalności w grupie – w dziedzinie wodoru oraz akumulatorów. Magazynowanie energii będzie kluczową technologią zapewniającą bezpieczeństwo dostaw podczas transformacji w świat energii wolnej od CO2, podczas gdy wodór wytwarzany ze źródeł odnawialnych może znacznie zmniejszyć emisję CO2 w przemyśle i transporcie.

Grupa Axpo, jako deweloper elektrowni słonecznych i farm wiatrowych, od kilku lat nieustannie przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii na międzynarodową skalę. Postęp ten musi nadążać za rozwojem infrastruktury magazynowania energii i dodatkowych rozwiązań ograniczających emisję CO2. W przyszłości, akumulatorowe systemy magazynowania energii oraz będący nośnikiem energii wodór, odegrają ważną rolę w świecie energii odnawialnej. Zdając sobie z tego sprawę, Dział Odnawialnych Źródeł Energii Axpo powołał właśnie dwie jednostki biznesowe – Akumulatory i Wodór – i w najbliższych miesiącach stworzy odpowiedzialne za nowe zadania zespoły.

Christoph Sutter, szef działu Axpo Renewables, komentując ten krok powiedział, że w ostatnich latach Axpo znacznie rozszerzyło swoją działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii i dzięki spółkom zależnym Volkswind i Urbasolar ma doskonałą pozycję w dziedzinie energii wiatrowej i słonecznej. Technologie magazynowania energii i technologie wodorowe będą zyskiwały na znaczeniu, aby zapewnić ciągłą dostępność energii ze źródeł odnawialnych. Dlatego zrozumiałe jest, że teraz Axpo chce ukierunkować i napędzać działania w tych obiecujących obszarach biznesowych.

Axpo, jako największy producent energii odnawialnej w Szwajcarii, dzięki rozległej wiedzy w zakresie zarządzania i handlu energią, a także silnej międzynarodowej obecności na około 40 rynkach, ma doskonałą pozycję, by odnieść sukces w obszarach wodoru i magazynowania energii.

Axpo od pewnego czasu zajmuje się budową, eksploatacją, zarządzaniem i odbiorem energii z wielkoskalowych systemów magazynowania energii. W Szwajcarii firma wybudowała w 2019 roku magazyn o mocy 2 MW w Rapperswil-Jona, a pod koniec 2020 roku ogłosiła budowę magazynu o mocy 6,25 MW w Rathausen / Lucerna. Axpo udostępnia także elastyczne opcje systemu magazynowania o mocy 30 MW w Yllikkälä w Finlandii. Za pomocą platformy IT, opcje elastyczności z magazynowania energii i zdecentralizowanych obiektów energii odnawialnej są sprzedawane na rynkach usług pomocniczych i energii bilansującej, a także na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego. Usługi magazynowania energii będą teraz również rozwijane na skalę międzynarodową.

W obszarze zielonego wodoru, który jest wytwarzany przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, Axpo rozwija niezbędną wiedzę i zamierza realizować nowatorskie projekty wraz z partnerami kooperacyjnymi. Ekologiczny wodór jest kluczową technologią w transformacji energetycznej i dekarbonizacji.

O Axpo:

Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w handlu energią oraz odbioru energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje innowacyjne rozwiązania energetyczne oparte na najnowocześniejszych technologiach dla swoich klientów w ponad 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.