Tam wydajemy pieniądze i jemy obiad

  • W Polsce łączna powierzchnia centrów outletowych stanowi ponad 200 tys. mkw. i stale rośnie – w 2010 roku było to niecałe 100 tys. m kw.*
  • Konsumenci przekonują się do takiej formy zakupów, ale wzrost konkurencji na rynku outletów zwiększa znaczenie doświadczenia zarządzających i umiejętności pozyskiwania najbardziej pożądanych marek, w tym z kategorii premium.
  • Coraz większą rolę w przyciąganiu klientów do outletów ma rozbudowana sfera gastronomiczno-rozrywkowa – klienci chcą nie tylko w outlecie kupować, ale i przyjemnie spędzać w nim czas.

Rosnąca popularność obiektów outletowych jest bezsporna i potwierdzają ją dane. Wprawdzie obecnie w Polsce działa tyko kilkanaście takich obiektów, a powierzchnia handlowa, jaką zajmują to tylko 2% całkowitej, nowoczesnej powierzchni han­dlowej w kraju, te liczby dynamicznie jednak rosną. W 2010 roku powierzchnia outletów nie przekraczała 100 tys. m kw., zatem w 7-8 lat wzrosła około 2,5-krotnie. W tym roku ich powierzchnia przekroczy 300 tys. m kw. Do niedawna duże Polskie miasta outletu nie miały w ogóle, w niektórych był jeden. Teraz w promieniu 150 km (bo taki zasięg oddziaływania przypisuje się outletom) są zwykle 2 lub 3 do wyboru. Konkurencja wymusza jednak modyfikację ich charakterystyki, a funkcja wyprzedażowa jest coraz częściej łączona z tzw. formatem convenience i funkcją rozrywkową. Niskie ceny już nie wystarczają, potrzebna jest tzw. wartość dodana. Wymagania klientów stale ewoluują, chcą nie tylko kupować w dobrych cenach, ale też miło spędzać czas.

Do outletu także na obiad, film i siłownię

Dla Polaków coraz częściej ważniejsze jest samo przebywanie i spędzanie czasu w centrach handlowych niż kupowanie. Obiekt outlet to zupełnie inny format niż typowa galeria czy obiekt handlowy na przedmieściach.

Pierwotnie outlety stawiały głównie na ofertę̨ modową. Nasze doświadczenia z kilku outletów, którymi zarządzamy w Polsce, plus wiedza o tym, jak działają najbardziej oblegane, nowoczesne znajdujące się pod naszą opieką outlety w Europie, skłoniła nas do budowy obiektu w Krakowie zgodnie z współczesnymi trendami, w nowej formule. Teraz drugim silnikiem napędzającym życie w outlecie jest część rozrywkowo-gastronomiczna. W powstającym Fashion Outlet Kraków tę rolę będą spełniały rozbudowana część restauracyjna, wielosalowe kino, siłownia i fitness, a także kręgielnia. Takie obiekty nie tylko przyciągają dodatkowych konsumentów, ale też budują miłą atmosferę związaną z dobrym jedzeniem czy rekreacyjnym spędzaniem czasu. To przekłada się na postrzeganie całego outletu i jego sukces. Obiekty bez strefy rozrywki muszą bezwzględnie zademonstrować inne mocne strony, aby wygrywać zainteresowanie konsumentów – mówi Dawid Rutkowski, Asset and Development Manager w PRÔM PEAKSIDE ROS Outlet Management Sp. z o.o., firmy odpowiedzialnej za realizację projektu.

Budowa Fashion Outlet Kraków przebiega według założeń obiektu handlowego typu mixed-use. W stosunku do poprzedniego stanu zyska część gastronomiczna – stanowić będzie duże i ważne miejsce w nowym obiekcie. Food court zostanie poddany transformacji, funkcja gastronomiczna powiększona będzie do połowy długości nowego pasażu. Znacznie wzrośnie powierzchnia dedykowana jako strefa konsumpcyjna przypisana poszczególnym lokalom gastronomicznym. Pod letnią gastronomię wykorzystywana też będzie część tarasu wejściowego od strony Stawu Dąbskiego.

Marki premium wchodzą do outletów

Drugim składnikiem powodzenia outletu jest tzw. tenant mix, czyli odpowiednie połączenie najemców z różnych branż – modowej, sportowej, akcesoriów i dodatków czy wyposażenia wnętrz. Różnorodność jest atrakcyjna dla klientów, bo pozwala im zaspokajać swoje potrzeby w szerokim zakresie w jednym obiekcie. Klientów przyciągają marki premium, ale ważne jest, aby oferta była komplementarna, aby obok sklepów premium były też marki popularne, np. dostawcy z kategorii wyposażenia wnętrz.

Odpowiedni dobór najemców to wiedza, której nie da się kupić, nie mając wcześniej odpowiednich doświadczeń. My nad optymalnym tenant mix dla Fashion Outlet Kraków pracowaliśmy na długo przed rozpoczęciem budowy. W modelu przez nas wdrażanym istotną rolę odgrywają marki premium, w tym takie, które w naszym outlecie będą miały jedyny w Polsce sklep wyprzedażowy. Nasz plan konsekwentnie realizujemy, podpisując umowy z kolejnymi najemcami. Obecnie jest ich już kilkudziesięciu, a wśród nich np. 4F, Adidas, Cinema City, Elisabetta Franchi, Fitness Platinium, Kubenz, Lavard, Lee Cooper, Mc Donald’s, Pierre Cardin, Pink Bowling, Pinko, Reebok, Tefal Home&Cook czy Thai Express – Dawid Rutkowski z PRÔM PEAKSIDE ROS Outlet Management Sp. z o.o.

Poszukiwanie luksusowych towarów ma też odbicie w oczekiwaniach konsumentów związanych z komfortem i przyjemnością robienia zakupów w obiekcie typu outlet. Duży i wygodny parking to oczywistość. Do sukcesu może się też przyczynić korzystna lokalizacja w obrębie miasta, możliwość dojazdu komunikacja miejską, szczególnie tramwajami, czy dojazd do obiektu kilkoma arteriami drogowymi. Lokalizacja outletu przy jednej drodze dojazdowej oznacza korki, a nie tego oczekują konsumenci podczas zakupów i spędzania wolnego czasu. Korzystna za to jest bliskość hotelu czy innych obiektów przyciągających konsumentów np. hala widowiskowo-sportowa.

Premium nie tylko w sklepach, ale i estetyce obiektu i okolicy

Ryzykowne byłoby np. zlokalizowanie eleganckiego outletu w przemysłowej dzielnicy, obok dużych fabryk czy pod dymiącymi kominami. Z markami premium współgrać musi estetyka otoczenia i wnętrz. To także oznaka zmieniającego się rynku outletów w Polsce i dodatkowe wymagania dla budujących takie obiekty.

Dzięki prostym kształtom, zastosowaniu aluminiowej pokrywy z geometrycznym wzorem w kolorze brązu i białej, ryflowanej fasady, obiekt będzie przypominał klasyczny, ale jednocześnie nowoczesny budynek w stylu art deco i Bauhaus. Duża ilość zieleni i roślin w połączeniu z kamiennymi powierzchniami oraz przenikającym przez szklane dachy światłem dziennym utworzy komfortową i naturalną atmosferę w całej strefie handlowej z wyodrębnionym, dobrze funkcjonującym miejscem spotkań – Agorą. W przypadku aranżacji wnętrz celem było stworzenie oazy dobrego samopoczucia o zrównoważonym wzornictwie i dopracowanych detalach. Zmieni się układ wnętrza i gruntownie odświeżone zostanie otoczenie budynku. Odnowiony budynek znakomicie wpisze się w tą nowoczesną i coraz gęściej zabudowaną nowymi mieszkaniami i obiektami użyteczności publicznej dzielnicę Krakowa – mówi Dawid Rutkowski

*Dane Cresa Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *